Празничните прояви започнаха с тържествена литургия, която великотърновският митрополит Григорий отслужи в църквата „Св. 40 мъченици“. След това в крепостта „Царевец“ от 10:30 часа бе военният ритуал по издигане на националния флаг, който Българското национално радио излъчи пряко.
В тържественото си слово кметът на Велико Търново Даниел Панов призова за обединение, единство и разбирателство:
„На това сакрално място за всички българи апелирам към днешната политическа класа – обединете се, подайте си ръце, не е време да се делим! Противоборството показва единствено зависимост. България има нужда от единство и разбирателство. Нека не бъде петнено името на онези, които жертваха себе си, за да я има България днес. Нека бъдем искрени родолюбци. С мъдростта от миналото, вярата и единство може да се справим дори с най-големите трудности“.
Празнично шествие измина разстоянието от крепостта „Царевец“ до паметника „Майка България“ в центъра на Велико Търново, където ще бъде отдадена почит на загиналите за свободата и независимостта на България. През деня ще има концерти и занимания за децата. По обед своите спектакли представят Националната гвардейска част и Националния военен университет „Васил Левски“.
Тържествената проверка-заря с участието на председателя на парламента Цвета Караянчева на площад „Цар Асен Първи“.
В Ямбол годишнината от обявяването на Независимостта се отбелязва с богата празнична програма. В честванията на община Тунджа се включи и президентът Румен Радев. Официалното честване на празника в община Тунджа е в село Бояджик пред Паметника на Априлци, където държавният глава отдаде почит пред паметта на загиналите в Бояджишкото клане.
За поредна година отбелязването на Националния празник в Ямбол е в двора на Музея на бойната слава, където след тържественото издигане на знамето, жителите и гостите на града ще имат възможността да участват в празничната програма.
Предвидена е стрелба по мишени и дегустация на подготвената във военнополевата кухня на авиобаза Безмер казармена боб-чорба. До стрелбището ще се състои демонстрация по разглобяване и сглобяване на автомат „Калашников”.
112-та годишнина от обявяването на Независимостта се отбелязва и в Пловдив с тържествена церемония на площад „22 септември“. Преди това от Сдружение „Център Петко Каравелов“ попканиха пловдивчани да присъстват на молебена за здраве и благополучие на целия български народ в църквата „Св. Неделя”.
Сливен отбеляза празника с тържествен ритуал по поднасянето на венци цветя пред паметника на Хаджи Димитър и сливенските възрожденци. На площада отново бе прочетен Манифеста, с който княз Фердинад обявява пред света независимостта на България. Припомнени бяха и думите на тогавашния сливенски кмет Илия Гудев в писмото до царя, който описва всеобщата радост в града. В церемонията се включиха политически, патриотични организации и граждани.
„Това е денят на българската гордост“, каза в празничното си обръщение към гражданите кметът на Сливен Стефан Радев:
„На този ден, заедно с радостта, изразяваме и своята почит, своето преклонение. Потвърждаваме своята синовна памет за всички наши предци, които с живота си или кръвта си, са направили възможно това днес да се наричаме свободни“.
112 бели, зелени и червени балони полетяха към небето над Пазарджик по повод Деня на независимостта. На площад „Константин Величков“ беше извършен ритуалът по издигането на българското знаме.
Десетки жители на Пазарджик се включиха в тържествата. В словото си кметът Тодор Попов заяви, че „независимостта се ражда в дългогодишна борба, която се води с всички средства - с оръжие в ръка, с тиха и явна дипломация, със създаването на условия за икономическо, просветно и културно въздигане на България. Днес повече от всякога имаме нужда от това“.
В Благоевград бяха положени цветя на площад „Георги Измирлиев“ пред паметната плоча на загиналите във войните за обединението и независимостта на България, а програмата включва празничен концерт пред зала „22 септември“, с участието на танцов ансамбъл "Вихрен" и Детска вокална група "Джумайчета" при Народно читалище „Никола Вапцаров“.
Стотици бургазлии и официални гости се включиха в церемонията по отбелязване на 112 години от обявяването на Независимостта на България. Празникът започна с химна на композитора Георги Шагунов, написан в Бургас по повод светлата дата.
В Перник представители на местната власт, политици, общественици, граждани отрупаха с цветя паметника на Кракра Пернишки и сведоха глави в знак на признателност към предците ни, отдали живота си за свободата и отстояли независимостта на България.Празникът продължи пред Двореца на културата с ритуал по издигането на националния флаг.„Независимостта на България е връх, от който гордо гледаме Европа и света. С този акт ние, съвременните българи, получихме ново завещание – да пазим родината си свободна и независима“, каза кметът Станислав Владимиров и добави, че след 112 години България не е забравила този урок.
С тържествено слово към перничани се обърна и областният управител Емил Костадинов. Той заяви, че 22 септември 1908 г е една от бележитите дати в новата българска история и призова „Да помним историята и да учим на нея децата си! Да бъдем добър пример за поколенията след нас”.
Във Враца тържествената церемония за Деня на независимостта събра стотици врачани на централния градски площад.