Eмисия новини
от 22.00 часа
Българско национално радио © 2021 Всички права са запазени

Kur Maqedonia e Veriut do të jetë gati ajo do të ketë vend në BE

Ekaterina Zaharieva
Снимка: BGNES

Republika e Maqedonisë së Veriut do të ketë vend në BE, kur do të jetë gati. Në momentin e tanishëm Bullgaria nuk e konsideron se ajo është gati. Këtë e tha para BNT zëvendës kryeministrja dhe ministre e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva.

Pushtetarët në Shkup gabimisht shpresuan, se mbi Bullgarinë mund të ushtrohet presion për të ndryshuar pozitat e veta, shtoi ministrja.

“Atëherë kur pasionet do të zbuten dhe do të ketë më pak emocione në mendim, kur ndalojnë t’i përmbahen për të ndërtuar shtetin mbi bazë vetëm të ideologjisë antibullgare – atëherë do të marrin shumë më tepër”, komentoi ministrja Zaharieva.


Новините на БНР - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.