Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви посоки задава референдумът в Обзор

Снимка: БНР

Не са били засечени сериозни нарушения на изборния процес по време на местния референдум в Обзор за отделянето му в самостоятелна община. Това обясни пред БНР Даниела Божинова, изпълнителен директор на „Българско сдружение за насърчаване на гражданската инициатива“. Сдружението е имало 9 наблюдатели. 

„Освен известен муден процес в началото, който можеше на някои хора да им изглежда като саботаж или опит за саботаж, не сме наблюдавали нещо сериозно.“

Снимка: БГНЕС

Заради противоепидемичните мерки хората са били пропускани бавно и са се образували опашки, обясни още Божинова.

„Това си беше нещо като минирепетиция за изборите, не беше решаваща пандемичната ситуация“, подчерта Божинова. По думите ѝ когато има по-голям залог в избора, хората се мобилизират да отидат.

Обзор физико-географски е отделен и затруднен в получаването на някои услуги от Община Несебър. Желанието да се отделят от Несебър е старо, няколко кмета искат да направят това, посочи Даниела Божинова и припомни, че подписката за провеждането на референдума за отделяне е била много широко подкрепена.  

Обзор   Снимка: БГНЕС

След сегашния съвсем ясен резултат в полза на нова община ще трябва той да бъде представен пред Министерството на регионалното развитие и пред президента, който да издаде указ, уточни Божинова.

„Не можем да кажем, че на 100% ще има нова община. Има едно обстоятелство, което може да ги спре и това е недостатъчният брой население, жители на тези село и Обзор. Но пък това не го спазва всяка четвърта община в България.“

Инициативен комитет беше против отделянето на Обзор. Според неговия представител Кольо Божков е имало изборен туризъм за референдума.

„Идваха от цяла България да гласуват тук, да наклонят резултатите. Целият вот е контролиран.“

Според Божков по време на кампанията са били използвани „измислени числа“ и в Обзор „всичко е, както трябва“.

Кольо Божков потвърди, че „пъпната връв“ между двамата кметове – на Обзор и на Несебър, както и между институциите – кметство и община, отдавна е прекъсната, а общуването между кметовете е съпроводено от нападки.

Какво е надделяло в референдума? „Политиката най-вече и бизнес интересите, предполагам, че са в строителството. Ще се разкрият тук доста големи терени, които явно ще бъдат застроени“, отбеляза Божков.

И местни интереси има. Усеща се някакъв повей отвънка, от София даже.“

Несебър   Снимка: БГНЕС

Кметът на Обзор Христо Янев коментира в предаването „Преди всички“, че Община Несебър винаги е неглижирала Обзор и съставните селища. Той смята за несериозни твърденията, че има намесени интереси.

Според Янев категоричният вот показва, че жителите на Обзор и съседните селища искат да се отделят от една от най-богатите общини в България. „От хубаво никой не бяга“, изтъкна той.

Кметът на Обзор отрече тезата за изборен туризъм. „Няма такова нещо. Заличени бяха (от избирателните списъци)и местни хора, които постоянно живеят в града – това е истината.“

Обзор не може да си реши проблемите – има проблеми, няма чуваемост от страна на общината, обобщи Христо Янев. „Ние можем да бъдем независими, можем да се издържаме, няма да сме в тежест на държавния бюджет.“

Отделянето не е самоцел в Обзор, смята и Даниела Божинова. „Залогът всъщност е доброто управление.“

Липсата на децентрализация води до появата на напрежения не само по линия София – общини, но и вътре в самите общини, заяви тя. 

Всички гледни точки чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени