Eмисия новини
от 22.00 часа
Българско национално радио © 2022 Всички права са запазени

"Надпяване" – фолклорната класация на програма "Христо Ботев", септември 2022

| обновено на 14.09.22 в 11:52
Снимка: БГНЕС

В класацията "Надпяване" всеки месец ще ви бъде представяна различна музика. Екипът на предаването се старае да бъде на вълните на новите фолклорни жанрове, но и да не забравя традиционното звучене на любимата ни народна музика.

В ефира на програма "Христо Ботев" ще чуете да се съревновават не само прекрасни певци, но и виртуозни инструменталисти.
Освен актуална музика от фонда на БНР в класацията звучи и музиката на всички автори и изпълнители, които творят извън радиопределите.

Музикалните предложения в класацията са единадесет на брой, като селекцията включва по едно произведение от различните жанрове, които се срещат в нашата народна музика: Жени - солисти; Мъже - солисти; Инструментална музика; Камерна музика; Нова авторска музика; Етно, Ансамблова и хорова музика; Стари майстори; Детска музика; Сватбарска музика; Духови оркестри.

С цел да се обхванат различните проявления на всяка категория, всеки месец ще ви се предлага нов подбор от произведения, а победител бъде излъчван в края на състезателната година във всяка категория.

Вашите гласове определят и трима кандидати в съответната категория в съответния месец, подредени на първо, второ и трето място.

Имате възможност да направите избора си, посочвайки произведенията, които най-много са ви допаднали измежду единадесетте предложени в селекцията.

Можете и да подредите избраните от вас на първо, второ и трето място.

Начин на гласуване
• на редакционните телефони: 9336 626 и 9336 605
• с писма на адрес:
1040 София, бул. „Драган Цанков“ № 4, програма "Христо Ботев" – за конкурса "Надпяване"
• на имейл адрес: narodnapesenbnr@gmail.com

Произведения, участващи в класацията „Надпяване“ за месец септември:

1. Жени - солисти
"Разболяла се хубава Янка – бавна"
изпълнява: Пепа Гривова, ОНМ на БНР
аранжор: Ради Радев



2. Мъже - солисти
"Урумкьойският панагир"
изпълнява: Панайот Стойчев
аранжор: Костадин Генчев



3. Инструментална музика
"Гонитба"
изпълнява: Иван Цонков (ксилофон) и ОНМ на БНР
автор: Валери Димчев



4. Камерни формации
"Петлите пеят"
изпълнява: "Трио Вечерница"



5. Нова и авторска музика
"Полъх от Дунава"
изпълнява: Димитър Лавчев, ОНМ на БНР
автор: Димитър Лавчев



6. Етно
"Лют праз"
изпълнява: Jazzanitza (Джазаница)
автор: Борислав Петров



7. Ансамблова и хорова музика
"Дилмано Дилберо"
изпълнява: ПФА "Шевица"



8. Стари майстори
"Полегнала е Гергана"
изпълнява: Надка Караджова
аранжор: Коста Колев



9. Детска и ученическа музика
"Баба винце пила"
изпълнява: ДВГ "Щастливци"



10. Сватбарска музика
"Ръченица"
изпълнява: оркестър "Ловеч"



11. Духови оркестри
"Отишла е мома"
изпълнява: Латинка Петрова и духов оркестър "Ловеч"







Произведения победители за месец август:
1. "Дуйни ми вейни и Руданко писан и шерян"
изпълнява: Нели Андреева
аранжор: Георги Андреев
2. "Ой, Лозо"
изпълнява: Милка Андреева, "Рупци"
3. "Трънска китка"
изпълнява: Шопско трио – Румяна Алексова, Ивелина Димова, Дарина Джамбазова

Произведения победители за месец юли:
1. "Караджовска ръченица"
изпълнява: трио "Траки"
автор: трио "Траки"
2. "Море, аресах си"
изпълнява: Руска Стоименова
аранжор: Кирил Стефанов
3. "Концертно хоро"
изпълнява: оркестър "Сакар"

Произведения победители за месец юни:
1. "Каква се сватба"
изпълнява: Вокална камерна група 11 клас при НУФИ - Широка лъка, солистка Елена Георгиева
автор: Ваня Вълкова
аранжор: Мартин Димитров
2. "Пустите наши селяни"
изпълнява: Стоименка Недялкова
аранжор: Пейо Пеев
3. "Турци са Димо бедили"
изпълнява: Николай Гурбанов
аранжор: Димитър Христов

Произведения победители за месец май:

1. "В памет на Никола Ганчев"
изпълнява: Дамян Йорданов
аранжор: Християн Запрянов
2. "Мома Ирина"
изпълнява: Диляна Михалева
аранжор и автор: Недка Симеонова, Диляна Михалева
3. "Ей, че сака дедо Димо"
изпълнява: Димитър Коларов
аранжор: Никола Ваклинов

Произведения победители за месец април:

1. "Джанъм Тодоро"
изпълнява: Панайот Стойчев и ОНМ на БНР
аранжор: Костадин Генчев
2. "Стани, Яно"
изпълнява: Кинче Вълчева и оркестър "Роял бенд"
3. "Иван отдолу идеше"
изпълнява: оркестър "Бургас" и Диян Трендафилов
аранжор: оркестър "Бургас"

Произведения победители за месец март:
1. „Мъка ми е, мамо на сърце“
изпълнява: Радостина Кънева и ОНМ на БНР
автор: Радостина Кънева
аранжор: Коста Колев
2. „Граовско хоро“
изпълнява: Мартин Владимиров и ОНМ на БНР
автор: Мартин Владимиров
аранжор: Димитър Христов
3. „Право хоро“
изпълнява: Сара Чакърова и ОНМ на БНР
автор: Добри Палиев
Произведения победители за месец февруари:
1. „Вино,вино“
изпълнява: Илия Луков
автор: Илия Луков
аранжор: Емил Янев
2. „Копаница“
изпълнява: Трио „Добруджанче“
автор: Филип Кутев
3. „Влашко хоро“
изпълнява: Духов оркестър „Видин“

Произведения победители за месец януари:
1. „Македонки билбилянки“
изпълнява: Васил Вълканов
аранжимент: Цане Петров
2. „Гайдарджийско“
изпълнява: Капански ансамбъл - Разград, соло гайда – Александър Тодоров
автор: Цветан Георгиев
3. „Злато моме“
изпълнява: Пенка Павлова

Произведения победители за месец декември:
1. „Моме Марийке“
изпълнява: Жечка Сланинкова и Стоян Ганчев
2. „Росни ми, росни Росице“
изпълнява: Каба трио „Родопея“
3. „Бавна мелодия и махленска ръченица“
изпълнява: Недялко Недялков, Недко Богданов и Костадин Костов
автор: Недялко Недялков

Произведения победители за месец ноември:
1. „Тръгна Желькя на оране“
изпълнява: ДФС „Неранза“
2. „Заръчала Яна“
изпълнява: Цонка Димитрова
аранжимент : Пейо Пеев
3. „Бавна мелодия и Буенек“
изпълнява: Темелко Иванов и ОНМ на БНР
автор: Темелко Иванов

Произведения победители за месец октомври:
1. „Помакини“
изпълнява: „Ева квартет“
аранжимент: Костадин Генчев
2. „Янини песни“
изпълнява: Фолклорен ансамбъл - Пазарджик
аранжор: Димитър Христов
3. „Southwest Story“
изпълнява: Асен Маринов
автор: Асен Маринов

Произведения победител и за месец септември:
1. „Кажи ми, мале“
изпълнява: Женя Казакова
аранжимент: Пейо Пеев
2. „Момината“
изпълнява: Петя Панева
автор: Петя Панева
аранжимент: Пейо Пеев
3. „Черньо Петрана думаше“

изпълнява: Николай Урумов
аранжимент: Коста Колев

Произведения победители за месец август:
1. „Овчар съм девет години“

изпълнява: Димитър Лукарски
аранжимент: Коста Колев
2. „Хей, мъри, калъм Калино“
изпълнява: ФА „Тракия“
аранжор: Цветан Цветков
3. „Белоземска ръченица“
изпълнява: Белоземска група
автор: Иван Михов

Произведения победители за месец юли:
1. „Тодоро черна черешо“
изпълнява: Стоян Ганчев
аранжимент: Емил Халачев
2. „Млад ме сака, стар ми китка зема“
изпълнява: Олга Борисова и ОНМ на БНР
аранжор: Христо Тодоров
3. „Ръченица“
изпълнява: формация „Илиев“
автор и аранжор: Илия Илиев

Произведения победители за месец юни:
1. „Станала рано“
изпълнява: Антонина Банева
автор: Банко Минчев
2. „Пусни ма мамо да ида“
изпълнява: Янка Атмаджова и ОНМ на БНР
3. „Ръченица“
изпълнява: Берковската духова музика

Произведения победители за месец май:
1. „Всички са моми“
изпълнява: Тонка Колева и ОНМ на БНР
автор: Тонка Колева
аранжор: Ангел Димитров
2. „Смиляна“
изпълнява: Любка Рондова и ФА „Гоце Делчев“
аранжор: Димитър Пенев
3. „Вали в седем“
изпълнява: Живко Василев и Димитър Горчаков, Михаил Иванов, Мартин Хафизи, Стоимен Пеев, Орлин Цветнов, Виктор Мицев, Виктор Трайков
автор и аранжор: Живко Василев

Произведения победители за месец април:
1. „Рано ми ранил Димитър“
изпълняват: оркестър „Тракийско настроение“ и Емилия Димитрова
2. „Пътуване във времето“
изпълнява: Явор Куманов
автор: Явор Куманов
3. „Китка Македонска“
изпълняват: Петър Миланов и ОНМ на БНР
автор: Петър Миланов
аранжор: Димитър Христов
По публикацията работи: Росица Михова
Новините на БНР - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.