Eмисия новини
от 00.00 часа
Българско национално радио © 2021 Всички права са запазени

Ministri i Shëndetësisë Stojço Kacarov: Katër nga çdo 100 njerëz të infektuar me Covid-19 vdesin

Ministi dr.Stojço Kacarov
Снимка: BGNES

Ministri i Shëndetësisë, Dr. Stojço Katsarov, justifikoi futjen e masave të reja kundër epidemisë me vdekshmërinë e lartë nga koronavirusi dhe numrin në rritje të shtretërve të zënë spitalorë. "Katër nga çdo 100 njerëz të infektuar me Covid-19 vdesin," tha ai për bTV. Sipas tij, kufizimet, të cilat hyjnë në fuqi më 7 shtator, janë sa më të matura dhe në të njëjtën kohë efektive. Ai shtoi se shumica e masave mund të hiqen nëse stafi dhe vizitorët e një restoranti kanë një certifikatë të gjelbër. Po mendohet gjithashtu mbi një "detyrim për t'u mbrojtur për profesione të caktuara", të tilla si personeli i azileve dhe spitaleve. Sipas ministrit, nuk bëhet fjalë për vaksinim të detyrueshëm, por për një test të rregullt ose një certifikatë që vërteton kalimin e sëmundjes, ose imunizimin.


Новините на БНР - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
Подкасти от БНР