Задругата на чудесата подготвя книга за малки и големи
Първото серийно производство на роботи Чудомир прави за изложбата “Самозванци“. Изработва 44 робота, а съдружникът му вижда в тях възможността за страхотна история и започва да пресъздава света на уондърите в 3D формат. Това е началото на “A Story of Wonder“, към която много скоро се присъединява и писателят на детски книги Марин Трошанов (или както самите се определят в интернет “задругата на чудесата“). Първата книга е “на дупето на кокошката“, както с усмивка се изразява Чудомир и се надява до 1 юни да има истински “роботски“ подарък за децата. “Надявам се да бъде подарък и за възрастните. Тя няма да бъде представена само като книжка. На събитието хората ще могат да видят и част от реалните обекти. През ателието минават около сто души месечно и виждам реакциите им“, допълни Чудомир, който ни разкри, че работи и по втора книга.
Още една тухла в стената
Ателието на Чудомир Драгнев се намира в стара складова база до бившия хладилен завод от социализма в София. Самият Чудомир признава, че “ателие“ не е подходяща дума, защото в огромното пространство, където работи той, има още много творци. Всеки от тях си има своя работилница или специален кът, където са разположени инструментите и материалите му и може да твори на воля собственото си изкуство. Макар че за някои хора етажите от бившия склад все още могат да изглеждат като руини, то графитите и детайлите, създадени по стените, пренасят всеки посетител в света на алтернативното изкуство.
Скоро там предстои да се отвори и огромна галерия, макар и сега до нея да се минава през отвор в тухлена стена. Колкото повече тухли биват свалени, за да се достигне до широкото и добре осветено пространство, толкова по-голямо става нетърпението на Чудомир да приключи с ремонтните дейности и да покани артисти да представят творчеството си. Първата експозиция ще бъде с негови произведения, тъй като вече има почти изцяло завършен проект.
Артист, а не макетист
Чудомир Драгнев – Чудото е имал няколко ученици, чиито произведения могат да бъдат видени почти навсякъде в ателието му и в останалото пространство, където творят други артисти. Крум Вълков е един от тези ученици, “който не мога да нарека “ученик“, защото в него е скрит целият талант на планетата“, казва Чудомир, докато стои пред красиви метални пластики.
Повечето му ученици са “избягали от Художествената академия“, защото веднъж усетили свободата на творчеството с метал, трудно се връщат към догматизма, който се преподава там, коментира Чудото и показва изработен от него преди години локомотив. Според стиймпънк артиста, ако това произведение бъде видяно от специалист, той би открил доста неточности спрямо оригинален локомотив, въпреки че има невероятни детайли върху него. “Аз съм артист, а не макетист. Прилича ли на локомотив? Прилича! Защо да правя макет? Това казвам на учениците си. Направете го, както си го представяте“, разказва Чудомир и си спомня как един от учениците му, любител на мотори, дълго време е гледал скици, докато започне да работи по пластика на мотор. „Казах му, тук фар и резервоар няма да намериш. Знаеш как изглежда мотор. Постарай се и ще стане“, спомня си Чудото.
В звуковия файл може да чуете пълния разговор с Чудомир Драгнев.
Разгледайте и галерията, разкриваща богатството на обитаваното от десетки артисти пространство Culture Lab.
Снимки: Иван Нотев