Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Когато бижутерът твори...

13
Снимка: Иван Нотев
Столичната улица „Иван Шишман“ все още е в ремонт, а в есенните дни усещането е за самота и разруха. В един от тези дни, дъждовен и тъжен, Петър (Пепи) Арбов поставя реквизитен крокодил до една от локвите на улицата и го снима, за да разсмее приятелите си. Всеки от тях знае, че винаги може да посети ателието на Пепи, сгушено в чаровен двор наблизо, за да изпие по кафе с майстора на бижута и да се посмее от сърце.



Оптимист и с чувство за хумор, Пепи Арбов живее в свят на черепи и стиймпънк, а бижутата му са вдъхновени именно от интереса му към природата и индустриалната революция. „Баща ми беше художник, завършил в Грузия. Когато се прибира в България, иска да стане преподавател, но по ред причини не са го допуснали. Така се случи, че стана главен моделиер на „Златарска промишленост“, разказва Пепи, за да се представи. Още в юношеските си години се увлича по ювелирното изкуство и с помощта на баща си овладява различни техники.



Тъмните сили на златото


Първоначално Пепи Арбов създава бижута от месинг, които продава в градинката на „Кристал“ в София. Постепенно започва да твори и от благородни метали, като около десет години от творчеството си посвещава на работа със злато и скъпоценни камъни. По думите на ювелира когато един творец работи със злато, около него има тъмни сили. „Винаги се появяват едни такива хора…“, коментира Пепи без да довърши изречението. Ясно е обаче, че майсторът на бижута не харесва суетата и претенциозността, която носят някои от по-платежоспособните клиенти, но за негово съжаление основно те могат да си позволят да купят ръчно произведено бижу от злато.



Пепи има своето решение – отказва се от златото и започва да майстори бижута от сребро. „То дава спокойствие“, убеден е ювелирът и признава, че не му липсват по-добрите приходи от продажбите на златни бижута. Това е моментът, в който Пепи Арбов започва да експерименти с „по-авторски неща“.



Череп за подарък


Бижутерът се вдъхновява от природата и интересът му към черепите идва съвсем естествено. За разлика от много хора Пепи Арбов не ги свързва с култ към смъртта, а търси в тях съвършенството на природата. С годините натрупва колекция от албуми, посветени на черепите като изображение, и сам твори хиляди, вплетени в различни бижута. „Истински черепи имам около 15, основно от животни“, казва Пепи и показва някои от тях, окачени на стените или поставени на рафтове в ателието му.



Самият бижутер предпочита стилизираната форма, вплетена в общото изображение на бижуто. Модата да се харесват черепи идва и си отива, а много световноизвестни артисти като Мадона често използват този символ, коментира Пепи Арбов. Понякога в изображението се стига до невъобразим кич, който изумява бижутера. Всеки път, когато той твори именно с това изображение, си спомня една от най-важните сентенции: „Помни, че си смъртен“.



Подарък, изработен с любов


Пепи Арбов признава, че не обича да работи по поръчка, ако клиентът е дошъл със снимка на определено бижу например. Понякога визията на поръчителя се различава от авторската, което води до разочарование. Дългогодишната му кариера го е поставяла в различни ситуации, но най-често се случва така, че изработено от него бижу се харесва на ценител на ювелирното изкуство или „бижуто намира човека“, шегува се майсторът.

С много любов и прецизност Пепи изработва бижута, които подарява на приятелите си. „Има поверие, че когато носиш риба, те очаква рожба. Веднъж направих набързо риба на една приятелка с камък, който ми беше дала. След няколко месеца тя забременя“, спомня си бижутерът и пресъздава усмихнатото лице на дамата, когато му съобщила, че очаква дете от съпруга си. След това тя има и втора рожба.



От стийм- към сайбърпънк


Стиймпънк (Steampunk) е течението, свързвано с индустриалната революция, което вдъхновява изключително много Пепи Арбов. Ето защо зъбните колела и часовниковите механизми са широко застъпени в колекциите му. Тази страст е причината да пътува две поредни години до Токио, където стиймпънк бижутата му буквално се разграбват. Поканата за двете посещения идва, след като Пепи Арбов показва творбите си на едно от най-престижните бижутерски изложения в Париж.



Освен „механиката“, вплетена в различни елементи за бижута, от рафтовете в ателието на ювелира ни гледат много роботи. Те са новата страст на Пепи Арбов, който все повече работи в сайбърпънк жанра, защото това е бъдещето.



Повече от изотопското пътешествие в света на Пепи Арбов чуйте в звуковия файл.


Снимки: Иван Нотев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р Славчо Томов

Проф. д-р Славчо Томов: Дългосрочната ни цел е биопринтиране на матка

През септемвр и Българската академия на науките избра нови член-кореспонденти, сред които и проф. д-р Славчо Томов, известен учен, хирург и общественик в областта на медицинските науки. Проф.Томов е сред най-известните онкохирурзи в света , чието име се свързва с хирургията на бъдещето – роботизираната хирургия. Има множество..

публикувано на 22.12.24 в 08:15
Деян Донков

Деян Донков: Ако намразиш живота, тогава и той ще те намрази

" Трябва да имаш очи да видиш и да усетиш безценните свойства на живота , защото иначе може да го намразиш, а тогава и той ще те намрази". Това каза пред БНР актьорът и режисьор Деян Донков и сподели, че вярва в чудеса и често се осланя на вярата. " Аз съм силно вярващ! Вярвам, че Бог е в мен и аз съм в него ! Първият моноспектакъл на Деян..

публикувано на 20.12.24 в 19:09

Проф. Владко Панайотов с нова мемоарна книга "Корона от превратности"

Проф. Владко Панайотов е гост в "Нощен хоризонт". Той е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в областта на екологията, устойчивото развитие и зелените технологии.  Поводът за срещата е неговата нова мемоарна книга "Корона от превратности" – един пъстър калейдоскоп от житейски истории, философски размисли..

публикувано на 19.12.24 в 10:29

Денислава Пеевска е горещо сърце, отдадено на изкуството

В звуковия файл ще чуете тоновете на едно горещо сърце, отдадено на изкуството. В рубриката ни "Горещи сърца" днес гостува 29 годишната Денислава Пеевска от Враца. Тя е завършила джаз и поп пеене в музикалното училище във Враца и класическо пеене в Националната музикална академия " проф. Панчо Владигеров". Споделя, че животът й е музика, която..

публикувано на 15.12.24 в 06:32
София Стойнева

Учителката, която е кумир и пример, и вдъхновение за учениците си - сегашни и бивши

"Книгата се появи напълно закономерно в моя живот, защото аз съм пишещ човек , разказа в "Нощен Хоризонт" София Стойнева , учител по БЕЛ в Гимназията за преподаване на чужди езици в Перник, която представи дебютната си книга - "Нещо за подарък", сборник с разкази. Сборникът е с разкази, основаващи се на истории от реалния живот...

публикувано на 12.12.24 в 11:32
Феникс Върбанов

Феникс Върбанов с последна изложба срещу войната, създадена в ателието му в Париж

В свят, който става все по-свързан технологично, но все по-изолиран емоционално, изкуството остава онова необяснимо, но толкова необходимо средство за обогатяване на човешката душа . В тези мътни години, когато вместо да се обединяваме чрез модерните комуникации, често се оказваме по-далечни един на друг , изкуството се издига над..

публикувано на 11.12.24 в 10:10
Георги Илиев - кмет на район

Георги Илиев: Истината ще ви направи свободни

На 2 декември след дълго отсъствие, на поста си се завърна кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев . През месец юни след рязко влошаване на състоянието му, районният кмет бе приет в спешното отделение на Военно-медицинската академия. След прегледите и необходимите изследвания, бе установено наличието на 4 доброкачествени тумора в..

публикувано на 08.12.24 в 07:41