Доларът поскъпна до най-високи нива от близо 20 години насам спрямо "кошница" от шест други водещи валути в резултат най-вече на продължаващо обезценяване на еврото и на японската йена.
Така нареченият "индекс на долара" (US index) се определя спрямо водещи валути като еврото (с дял от цели 57,6% в индекса), японска йена (дял от 13,6%), британската лира (11,9%), канадски долар (9,1%), шведска крона (4,2%) и швейцарски франк (с дял от 3,6% в доларовия индекс).
Индексът на долара се повиши в четвъртък до 103,94 пункта, пробивайки над предишния важен негов връх около 103,82 пункта от януари 2017 г. Това е най-високото ниво на долара спрямо кошницата от шест други водещи валути от декември 2002 г. насам.
Графика на индекса на долара спрямо шест други водещи валути
Основна подкрепа за продължаващото и днес поскъпване на долара оказват очакванията за агресивно затягане (повишаване) на лихвата на Федералния резерв на САЩ в опит за овладяване на растящата инфлация. Прогнозите са за повишаване на федералната фондова лихва с по 50 базисни пункта на всяко едно от заседанията на Фед през май, юни и юли и покачване на лихвената ставка до ниво от 3% към края на 2022 г.
Опасенията, свързани с войната в Украйна и локдауните в Китай, целящи ограничаване на Covid вълната в азиатска държава, също допринасят за поскъпването на долара, който се ползва от инвеститорите със статут на "валута-убежище" при наличието на геополитически и икономически кризи.
Днешното поскъпване на доларовия индекс до близо 20-годишен връх спрямо останалите водещи валути беше подсилено от поевтиняването на еврото под 1,0500 долара за пръв път от началото на 2017 г. предвид влошените перспективи за европейския икономическия растеж и инфлацията на фона на липсата на индикации от страна на ЕЦБ за скорошно началото на повишаване на рекордно ниските лихви в еврозоната.
Графика евро/долар
В същото време доларът поскъпна до 20-годишен връх точно под 131,00 йени (най-високо ниво от април 2022 г.), след като по-рано днес Японската централна банка запаси досегашната си агресивна стимулираща парична и лихвена политика и обеща да запаси рекордно ниските лихви, за да подкрепи крехката икономика на страната.
Графика долар/йена