Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зеленски приветства новите антируски санкции на ЕС

Снимка: архив

Европейският съюз одобри десети пакет санкции срещу Русия заради войната в Украйна. Те са насочени срещу руската икономика и банков сектор, както и срещу ирански компании, които подкрепят Москва. 

Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен заяви в Туитър, че това са „най-суровите санкции до момента - изчерпващи военния арсенал на Русия и нанасящи тежки поражения на икономиката ѝ. Тя подчерта, че блокът засилва натиска върху онези, които се опитват да заобиколят санкциите на ЕС.

Върховният представител на Евросъюза за външната политика и сигурността Жозеп Борел предупреди, че съюзът ще продължи да налага санкции на Москва толкова дълго, колкото е необходимо. Борел отбеляза, че най-новите санкции са насочени срещу банковия сектор, срещу достъпа на Москва до технологии, които могат да се използват за граждански и военни цели, както и до напреднали технологии.

 Налагат се санкции върху физически и юридически лица, които разпространяват пропаганда или доставят дронове, използвани от Русия във войната, както и мерки срещу руската дезинформация. ЕС наложи санкции и на 11 физически и седем юридически лица, свързани с групата "Вагнер", чиито наемници се бият в Украйна, но участват и в конфликти в африкански държави. Първоначално се обсъждаха и санкции срещу руската ядрена енергетика, но няколко страни, сред които и България, заплашиха с вето и тази идея отпадна. 

Украинският президент Володимир Зеленски приветства новите санкции на Европейския съюз:

"В пакета има нови мерки, по-мащабни, срещу отбранителната индустрия, финансовия сектор на терористичната държава, срещу пропагандаторите, които удавиха руската общественост в лъжи и се опитват да разпространяват лъжите си в целия свят. Те категорично няма да успеят в това".

Зеленски отново настоя за наказателни мерки срещу ядрената индустрия на Русия. По-рано той написа в Туитър, че страната му очаква конкретни, "решителни стъпки" срещу руската държавна корпорация "Росатом" и руската ядрена индустрия като цяло. 

Лидерът на руските наемници Евгений Пригожин заяви, че вчера силите на неговата група „Вагнер“ са превзели село Яхидне, северно от Бахмут в Източна Украйна. Според украински военни доклади обаче селата близо до ключовия град остават под контрола на Киев.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна