Това каза пред БНР преподавателят в Оксфорд Димитър Бечев.
И допълни, че към днешна дата няма изгледи за мирни преговори между Русия и Украйна.
"Можем да се надяваме за разговори за ограничаване на външния ефект".
По думите му ефектът от войната тепърва ще се забелязва:
"Енергийната криза ще се усети през следващия отоплителен сезон. Последица е и сближаването между Русия и Китай. Предстои визита на Си Дзинпин в Москва, където вероятно Китай ще изкаже своите позиции относно украинската криза. Китай е в деликатно положение, защото от една страна не иска Русия да изгуби, но от друга страна не иска ескалация на напрежението... Вероятно няма да чуем категорична позиция от Китай, но дори и страната да заяви нещо, това не означава, че ще предостави пълна военна подкрепа, защото мерилото за това доколко дълбоки са военно-политическите отношения е какви ще бъдат китайските доставки. Балансът ще бъде запазен в китайската външна политика".
В предаването "Неделя 150" Бечев посочи, че вече втори месец Русия е в рецесия и икономиката няма да се върне към растеж до края на годината:
"Дългосрочно санкциите пречат на Русия да мине в режим на по-ускорен растеж и развитие. Макроикономическият екип, отговорен за руската вътрешна политика, е доста компетентен. Съумява да запази стабилност. Но външната среда става по-трудна. Ако намалеят приходите от продажба на петрол, който е основен фактор за попълване на бюджета, ще има последици. Има стабилност в руската икономика, но има стагнация, която предопределя траекторията на страната в близките десетилетия".
Интервюто на Явор Стаматов с Димитър Бечев в предаването "Неделя 150" можете да чуете в звуковия файл.