Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Остава неясно може ли въобще да се състави кабинет с който и да било мандат

Снимка: БТА

След като вчера президентът Румен Радев проведе първите консултации с първите две политически сили – ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, днес те продължават и с другите 4 парламентарно представени партии. Какво донесоха разговорите с държавния глава и преговорите между водещите формации до момента?

Предизборното говорене продължава, докато парламентарно представените партии упорито се надпреварват да ни уверяват как ще направят всичко възможно да избегнем нови избори и колко е важно да бъде съставено правителство, изсулвайки се от отговорността да го съставят. Но поне първите две политически сили започнаха да си говорят. След поредица от срещи и една Великденска ваканция време се договориха за председател на парламента – от ГЕРБ отстъпиха за ротацията, а ПП-ДБ – от двумесечния ѝ срок. Така Росен Желязков седна на председателския пост. За три месеца, ако този парламент издържи толкова. Установиха, че имат близки програми и общи изисквания за бюджета, че дори и са "за" съдебна реформа.

Но първите напразно чакат да бъдат подкрепени от вторите

В тази ситуация вчера конституционната процедура за формиране на кабинет започна - с консултации при президента. Първите срещи бяха с първите две политически сили. Румен Радев поздрави ГЕРБ-СДС за победата, но не спести въпроси. По време на едночасовия разговор Борисов е поискал да се забави малко връчването на мандатите "с няколко дни, ако може все пак разумът да надделее".

Стана ясно още, че Борисов няма да е премиер, защото счита, че след като три пъти е бил, "три е за щастие".

Представителите на ПП Кирил Петков и Асен Василев след консултациите при президента Румен Радев  Снимка: БТА

От ПП-ДБ са непреклонни.

"При положение, че първият мандат не може да събере своето мнозинство, ние сме готови да сложим ясна възможност българският парламент да избере правителство с втория мандат", декларира Кирил Петков.

Пред съставяне на кабинет приоритет за коалицията са важните закони и бюджетът. Първите две формации обаче се разминаха за необходимия им за това срок.

След тези срещи остана неясно може ли въобще да се състави кабинет с който и да е мандат. Преди предстоящите днес срещи с другите 4 парламентарни сили те също останаха скептични, особено заради съкратените срокове на консултации.

Неприсъствалият на разговора с държавния глава съпредседател на ПП-ДБ Атанас Атанасов заподозря саботаж: 

"Защото в президентството имат план за предсрочни избори."  

"Няма как хора, които не могат да съставят правителство, да прехвърлят собствената си политическа импотентност върху процедурата, която президентът в момента извършва съгласно правилата, които му задава Конституцията", коментира лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов.

Корнелия Нинова с част от парламентарната група на БСП в 49-ото НС Снимка: БГНЕС

Авторката на определението за "коалицията на едноръките джентълмени" Корнелия Нинова също е скептична за полезността на консултациите.

"Формална процедура, която президентът ще извърви също толкова формално. ПП-ДБ, ГЕРБ и СДС не са алтернатива едни на други. Те са едно и също, те са двете страни на една монета – те са заедно за еврозоната, заедно за джендър идеологията, за оръжия за Украйна, за събаряне на паметници. За каквото се сетите, техните политики са еднакви. Единственото, за което се караха през цялото време, е кой краде повече. Това, което правят в момента, е театър. Ако трябва да се обединяват по политики, то очевидно е, че имат мнозинство."

Засега от ДПС декларира, че не са част "от това мнозинство" и остават опозиция "на това мнозинство".

Отговорността за разбирателството е на политическите партии, не на президента, смята и председателят на ПГ на ИТН Тошко Йроданов.

"Темпото на консултациите няма да повлияе дали да има, или да няма правителство." 

Съпартиецът му Ивайло Вълчев изчаква какво ще бъде предложено на политическия тезгях: 

"Дали ще бъдат предлагани строго партийни фигури, или варианти на кабинети, които да предполагат по-широка подкрепа вътре в парламента."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна