Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Най-вероятно ще се стигне до затваряне на културни институти"

Кирил Бинев, КТ "Подкрепа": Ще продължим с протестите и ефективните стачни действия

"Искаме да направят график за изравняване на възнагражденията в културата и образованието"

| Интервю
Кирил Бинев
Снимка: КТ „Подкрепа“

Обидно е хора, които са с по-ниско одобрение от правителството на Жан Виденов, да са толкова високомерни спрямо собствения си народ. Това заяви пред БНР Кирил Бинев, председател на федерация "Култура“ към КТ "Подкрепа".

Днес пред Министерството на културата на протест се събраха хора на изкуството заради ниския бюджет, заложен за догодина. Недоволството им премина под наслов "Народ без култура е народ без бъдеще!". Организатори са синдикатите в сектора. Исканията им са формулирани в 3 точки - да се предприемат законови промени, за да се гарантира бюджет, необходим за увеличаване на всички доходи и възнаграждения; осезаемо и устойчиво увеличение на бюджета за култура, и ясна политика за опазване и развитие на професионалните общински духови оркестри и фолклорни ансамбли и театри. Настоява се и за гарантиран от държавата минимален размер на възнагражденията на работещите в споменатите състави, постигнат в браншовите колективни трудови договори.

Стигна се и до сблъсъци между работещите в сферата на културата и полицаи.

Вероятно на 14 декември ще има нови протести и ако не се постигне резултат, ще се прибегне до ефективни стачни действия.

Кирил Бинев обясни в предаването "Нещо повече", че не е бил поканен на среща в Министерството на културата. 

"Надявам се, че това не е проява на отношение към КТ "Подкрепа", макар че започвам да изпитвам подобни съмнения. 

Работната заплата  е в рамките на минималната за общинските културни институти, обясни още той. 

"За регионалните библиотеки и музеи е между 1000 и 1300 лв. Това е брутна, а не основна заплата. В музикалните институти  и театрите заплатите не са повече от 1300 лева". 

Хората от културата са по-тихи и възпитани, приемат културния институт като храм, където не се вдига шум, обясни Бинев причината за мълчанието им до момента. 

"През всичките тези години ние не сме спрели с протестите, но не ни чуват. Постоянно говорим, ходим на комисии, срещаме се с председатели на парламентарни групи". 

Бинев коментира изказването на финансовия министър Асен Василев, че исканията на протестиращите културни дейци не могат да бъдат удовлетворени.

"Заплатите на тези хора не са увеличавани от годиниНа наш гръб се опитват да спасят бюджета и бюджетния дефицит. Най-обидното е, че това е една политическа оценка за българската култура. 10 хиляди души просто не са кой знае каква електорална единица, като учителите. Искаме да направят график за изравняване на възнагражденията в културата и образованието. 

Хората видяха, че тяхната цена пред управляващите не струва нищо. Те са на минималната заплата. Сега отново ще се изравнят с обслужващата сфера".

Най-вероятно ще се стигне до затваряне на културни институти, посочи той.

"Ще продължим с протестите и ефективните стачни действия. Ще търсим подкрепа от обществото. Този труд, който полагат хората от сферата на културата, е видим. Театрите и оперите са пълни". 

Цялото интервю на Людмила Железова с Кирил Бинев може да чуете в звуковия файл.  

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна