Това каза пред БНР проф. Татяна Дронзина, преподавател по политология в Софийския университет.
Тя коментира темата след като Ирландия, Испания и Норвегия оповестиха официално позицията си да признаят Палестина.
В момента това решение е неизпълнимо, уточни проф. Дронзина.
"Признанието е признание за възможност палестинската държава да съществува. То не е признание на самата държава, защото такава няма."
Според нея решението за две държави е неосъществимо.
Нито една от целите, които си постави Израел – унищожаването на "Хамас" и връщането на заложниците, не е постигната. Затова и ожесточените бойни действия няма да бъдат прекратени, смята политологът.
"Израел се насочва към етническо прочистване на територията на Газа."
Според нея пред очите ни се случва избиването на голям брой хора и превръщането на територията в необитаема.
Антиизраелските настроения придобиват все по-големи размери, отбеляза още проф. Дронзина. По думите ѝ, както в САЩ, така и в ЕС настроенията стават все по-пропалестински.
"Ако нещата продължават по този начин, единственият печеливш ще бъде Иран. Губещите ще бъдат Израел и Америка, тъй като подкрепата за тях ще спада. Ако нещата продължават да се развиват по този начин, Америка ще трябва да подкрепя Израел, да подкрепя Украйна, а всъщност големият проблем на Америка е Китай."
Китай може да повлияе върху Русия. Много ще бъде труден мирният изход за Украйна без съдействието на Китай, подчерта Татяна Дронзина в предаването "Преди всички".
"Никъде не е казано, че тази победа ще бъде точно военна", коментира тя относно изявленията от Парламентарната асамблея на НАТО в София за подкрепата на Украйна до победа. Проф. Дронзина обърна внимание и върху "знаковото отсъствие" на българския президент Румен Радев от форума.
"Очаквам различна позиция на България, ако там присъства българският президент. Очаквам той да бъде по-резервиран. Очаквам неговата позиция да бъде по-различаваща се от повечето страни от НАТО", изтъкна политологът относно предстоящата конференция в Швейцария, на която ще бъдат обсъдени възможности за разрешаването на войната в Украйна.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.