Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"И дехидратацията, и прекомерният прием на течности не са добре за организма"

Проф. Боряна Делийска: Литър и половина течности на ден се препоръчва за хора с бъбречни болести или сърдечна недостатъчност

Проф. Боряна Делийска
Снимка: Мая Данчева

Вреди ли жегата на бъбреците и пациентите с кои бъбречни заболявания трябва да бъдат особено внимателни в топлото време. 

"Дехидратацията трябва да се избягва при пациенти с бъбречни проблеми, но тя не оптимално състояние и за останалите хора, коментира за "Хоризонт" проф. Боряна Делийска от Клиниката по нефрология на болница "Царица Йоанна - ИСУЛ".

"Но препоръките да се пие по 5 литра вода на ден, това не е възможно. Ако организмът е жаден, той дава сигнал и ние трябва да се вслушваме в своето тяло. Трябва да имаме предвид, че освен чрез водата, ние приемаме течности с много други храни и напитки

Течностите общо трябва да бъдат около 2 - 2 литра и половина на ден. Ако човек спортува активно, приемът на течности може да бъде по-голям. 

Ако се касае за човек с тежки бъбрени заболявания или сърдечна недостатъчност, на който не се препоръчват големи количества течности, тъй като може да се претовари сърцето, тогава се препоръчва около литър и половина течности общо - не само вода, а общо от всички храни, които се приемат за деня. 

Болните с бъбречно-каменна болест трябва да приемат малко повече течности в горещината, защото концентрираната урина предразполага за образуване на камъни в бъбреците или за нарастване на наличните камъни в бъбреците, предупреди още проф. Делийска. 

Според нея е много важно да се запомни - малко по-голям прием на течности при пациенти с бъбречно-каменна болест, но е в горещото време е подходящо те да се оводняват. 

"Горещото време при едни пациенти снижава кръвното налягане, заради потта, но не рядко горещината може да предизвика спазъм на съдовете и това да повиши кръвното налягане. Ако пациентът е от тези, при които в жегата им пада кръвното налягане, те трябва да намалят с половин таблетка терапията си за хипертония, тъй като има опасност от колапс. 

Ако обаче пациентът е от групата, при които в топлото време кръвното се покачва, тогава може да се наложи дори да се увеличи в малка степен някои от медикаментите

При по-възрастните пациенти е най-добре да не излизат навън в горещите часове

Алкохолът, бирата, газираните напитки не са подходящи, особено за пациенти с висока пикочна киселина. Все пак всичко е въпрос на количества. Това важи и за прясно изцедените сокове. По-добре е да се изяде плодът, поясни специалистът. 


Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна