от 15.00 часа

Дарен Кирилов и Лора Великова спечелиха плуването на 3000 метра от международния плувен маратон „Порт-Бургас“

Рекорден брой от 217 състезатели от 8 държави ( България, Румъния,Северна Македония, Сърбия, Германия, Австрия, Русия и Украйна) взеха участие в четвъртото издание на Международния плувен маратон „Порт-Бургас“. Събитието се проведе в акваторията на Морска гара, Бургас и беше в две дисциплини – 1000 и 3000 метра.

Организатор беше световният шампион и рекордьор по плуване Цанко Цанков и клуб по плувни спортове „ Победа“. Маратонът се осъществи с подкрепата на Община Бургас, Военоморски сили , Порт Бургас и спонсори. Перфектни условия за участниците, които си тръгнаха и с много предметни награди след финалите.

Заместник министърът на младежта и спорта Стоян Андонов откри официалната част, а отец Стилиян отслужи молебен за здраве и успехи непосредствено преди първия старт навръх Илинден.

Изключително оспорвано беше плуването на 1000 метра, където победител при мъжете стана Йордан Янчев с време от 12 минути и 32 секунди. След него завършиха Дарен Кирилов (12.34мин.) и Калоян Драгнев ( 12.39мин.). При жените на същата дисциплина имаше фотофиниш и златния медал спечели Лора Великова ( 13.30мин.). Втора е Калина Захариева ( 13.31мин), а трета Лиляна Георгиева ( 13.33мин).

На 3000 метра шампион при мъжете е Дарен Кирилов ( 37:16.00 мин), който плува и в двете дистанции. Калоян Драгнев финишира с две секунди точно зад Кирилов, а трети Георги Янев ( 38:22.15мин). Лора Великова триумфира при жените с 40:46.30 минути, сребърен медал за Калина Захариева ( 40:46.40) и бронз за Лиляна Георгиева ( 41:09.27).

„ Много съм щастлив, че стана един истински плувен празник с рекорден брой участници. Благодаря на всички за подкрепата и съдействието. Всичко мина повече от успешно и съм радостен, че видях усмивки по лицата на състезатели, публика и официални лица. Сега отново насочвам усилия към моята подготовка, защото тренирам ежедневно в басейн и морето, за да бъда в оптимална форма за следващите ми стартове. Както е известно, на 6 септември ще плувам 100 километра в река Дунав, а в началото на месец ноември ми предстои още едно предизвикателство от Ocean Seven във водите на Тихия океан“, каза Цанко Цанков.

По публикацията работи: Кръстина Иванова