Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възстановиха Пиклата в Червена вода

| обновено на 01.09.24 в 08:39

В дните на суша и воден режим в десетски селища на страната, една чешма потече отново, а майстори възстановиха красивия й каменен дом.

"За нас не е срамно да кажем, че чешмата се казва Пикла."

Да, така хората в село Червена вода наричат чешмата, която след десетилетна почивка отново разхлажда хората по стария римски път.

За "съживяването" на тази стара чешма основна заслуга има майсторът каменоделец Стефан Мръзеков. Негов е и разказът за бистрата и студена водица.

"Когато бяхме малки, ей тук като седнем, провесваме крака и тя отдолу си клокочи чешмичката. Много беше приятно. От 136 години е чешмата, направи вече такава възраст тази година. Хубава чешмичка, с малко такава вода - горчива, но за сметка на това е лековита водата. Доста хора са я използвали при болки, при стомашни проблеми, особено при язвени болести, калцира по-лесно. Много е твърда водата като състав. Много варовик има."

Работата по възстановяването на чешмата започнала още преди години, но има любопитна история за името й. През 1988 г, когато се навършили 100 години от построяването на чешмата, ангажирали Стефан Мръзеков да я побутне. Той реставрирал християнските кръстове по предната част, почистил надписа, за да се вижда по-добре и докато бил в чужбина, местната управа взела нетрадиционно решение.

"Направили общоселско събрание от ОФ организацията и преименували чешмата от Пикла на Черковна. Черковна само си останала като наименование. Доста време мина и народа все си я казва Пикла."

2004-та година майсторът прави реставрация на чешмата. Малко след това тя пресъхва. Тази година подновяват ремонта с Иван Василев, който е осигурил прокопаването и намирането на водата, която потича отново за радост на всички. Помогнал му е и инж. Пламен Пенев.

Дали е лековита водата от тази чешма не е сигурно, дали е изобщо годна за пиене - също, но поне "Пиклата" е възстановена, разхлажда, красива е и е място за срещи и спомени от детството за хората.

Репортаж от Червена вода на Ася Пенчева чуйте в звуковия файл.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна