В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите.
Иво Сиромахов разказа, че след като е преминал прага на 50-годишнината си, започнал да се замисля за собствения си път и личностното си израстване. За него било очевидно, че голяма част от неговите успехи и развитието му като личност се дължат на учителите и поетите, на хората, които е гледал с възхищение през годините. Той почувствал необходимостта да събере историите на тези свои вдъхновители в една книга, защото за него паметта има особена стойност и значение. Книгата му "Моите вдъхновители" обединява лични истории и моменти от личния му опит с различни личности, белязали българската история.
Ето какво прочитаме за книгата в страницата на издателството:
"В тази книга разказвам за личностите, които изградиха ума и сърцето ми.
Срещал съм ги в различни периоди от живота си, с някои от тях съдбата ме сприятели, други са живели преди мен и са ми оставили само спомена за себе си.
Тук са историите на писатели, лекари, офицери, учители, дарители, актьори, музиканти, спортисти.
Всички те са мои ВДЪХНОВИТЕЛИ."
На въпроса защо продължаваме да търсим примери от миналото, Сиромахов отбеляза, че днес ценностите са значително променени. За времето на Възраждането, просвещението е било издигнато в най-висша ценност, а образованието е било на преден план, дори преди създаването на българската държава. Преди още да има държава, в България вече са били основани над 130 читалища и над 1500 училища – едно доказателство, че българите са поставяли духовното и образователното пред материалното, нещо, което за него е пример за следване и днес.
Христо Блажев, създател на "Книголандия" и администратор на популярната група "Какво четеш", сподели в ефира на "Нашият ден", че живеем в странно време, в което обикновено си спомняме за будителите основно на техния празник. Според него обаче будителството не трябва да се свежда до еднократен акт на почит, а трябва да бъде ежедневен процес. Неговата лична мисия е свързана с разпространението на важни книги, които да провокират промяна у читателите. За него всеки събуден човек е една малка победа в личната му кауза.
"Живеем в странно време. Почитаме будителите основно в деня зя почит. Моята битка винаги е била много проста, да правим важни книги и да будим малко по малко човек по човек“, казва той.
Чуйте разговора в звуковия файл.