Bullgarët në Azerbajxhan dënuan aktin terrorist para ambasadës së vendit në Iran

Bullgarët që jetojnë në Azerbajxhan shprehën simpatinë e tyre për viktimat e sulmit të armatosur në Ambasadën e Azerbajxhanit në Iran më 27 janar. Në një deklaratë drejtuar OKB-së, BE-së dhe organizatave të tjera ndërkombëtare, ata shprehën..

30.01.23 12:02 |

Një ekspozitë në Muzeun Etnografik në Plovdiv prezanton traditat mijëvjeçare të artit iranian

Ngjyra magjepsëse e artit dhe zanateve iraniane do të prezantohet në Muzeun Etnografik Rajonal të Plovdivit nga 13 dhjetori. Ekspozita "Magjia e artit dhe artizanatit iranian" është me rastin e 125 vjetëve të marrëdhënieve diplomatike dhe 70..

11.12.22 11:45 |
Artis Pabriks

Ministri letonez i mbrojtjes nuk kupton Bullgarinë dhe Hungarinë

Rusia mund të rishikojë marrëdhëniet e saj me sekretariatin e Kombeve të Bashkuara në rast hetimi të përdorimit të dronëve në Ukrainë, tha përfaqësuesi i përhershëm i Moskës në organizatën botërore Vasilij Nebenzja. Ukraina dhe aleatët perëndimorë..

27.10.22 09:54 |

NATO-ja i premtoi Ukrainës sisteme anti-drone

NATO-ja do të dërgojë sisteme të mbrojtjes ajrore në Ukrainë në ditët e ardhshme për të ndihmuar vendin të mbrohet kundër dronëve, përfshirë dronët iranianë, që Rusia po përdor kundër infrastrukturës kritike, tha Sekretari i Përgjithshëm i..

19.10.22 10:15 |

Një protestë u zhvillua para ambasadës iraniane në Sofje

Përfaqësues të Partisë Kurde të Iranit në Bullgari organizuan një protestë para Ambasadës së Republikës Islamike kundër vdekjes tragjike të 22-vjeçares Mahsa Amini, e cila u arrestua në Teheran për “veshje të papërshtatshme” dhe vdiq në paraburgim..

30.09.22 18:02 |

Dronët iranianë japin defekte në fushën e betejës në Ukrainë

Irani i ka dorëzuar Rusisë grupin e parë të dronëve, por me sa duket janë me defekt, shkruan botimi elektronik DW, duke cituar Washington Post. Sipas botimit amerikan, i cili iu referohet burimeve nga shërbimet sekrete, që më 19 gusht rusët marën..

01.09.22 13:39 |

Bullgaria është si atdheu i dytë për doktorin Abdullah Zargar

Fjalën e parë bullgare të cilën doktori Abdullah Zargar e mëson është e lidhur me mirësinë. Vit pas viti ai bën vepra të mira, duke mjekuar pacientët e vet në një krahinë të varfër në Bullgari. Kurse kur kishte nevojë për përkrahjen e njerëzve,..

12.02.22 12:15 |

Piktura bullgare “Toka fiton koronavirusin” me çmim prestigjioz në Iran

Mirosllav Llazarov, 7 vjeçar, fitoi një medalje të artë në festivalin ndërkombëtar në Iran me temë “Shëndeti” me pikturën e vet “Toka fiton koronavirusin”, transmetoi BTA. Piktori i vogël është nxënës i shkollës artistike “Kolorit” në Pleven...

16.01.21 17:09 |
Vendi, në të cilin është vrarë Qassem Soleimani

Soleimani ka planifikuar sulme jashtë Lindjes së Mesme, madje në Bullgari

Gjenerali i vrarë iranian Qassem Soleimani, i cili ishte lideri i Gardës Revolucionare të Iranit, ka planifikuar sulme në Bullgari, Gjermani, Bosnjë e Hercegovinë, Bahrejn dhe Turqi. Këtë e bëri të ditur seksioni i BBC-së në gjuhën serbe,..

15.01.20 10:41 |
Televizioni shtetëror i Iranit tregon lëshimin e raketave kundër bazës amerikane Al-Asad në Irak

Nuk ka bullgarë të lënduar gjatë sulmeve raketore në Irak

Ministria e Punëve të Jashtme informoi se nuk ka të dhëna për bullgarë të lënduar gjatë sulmeve raketore të Iranit në bazat irakiane që strehojnë amerikane dhe ndërkombëtare. Të gjithë nëpunësit e ambasadës bullgare në Bagdad dhe të përfaqësisë..

08.01.20 11:16 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна