Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria merr pjesë në përgatitjen e qëndrimit të BE-së për sulmin iranian ndaj Izraelit

Foto: EPA/BGNES

Nuk ka asnjë kërcënim të drejtpërdrejtë ushtarak ndaj Bullgarisë, tha për bTV ministri në detyrë i mbrojtjes Atanas Zaprjanov. Bullgaria nuk e ndryshon gatishmërinë e saj luftarake. Izraeli nuk do të përgjigjet kaq drejtpërdrejt, ka metoda të tjera ndikimi. Mendoj se nuk do të ketë përshkallëzim, theksoi ministri.

Ministri Atanas Zaprjanov

Bullgaria, në kuadër të përpjekjeve brenda BE-së për deeskalim, merr pjesë në përgatitje dhe mbështet deklaratën dhe qëndrimin e përbashkët në emër të 27 vendeve të BE-së për Iranin, shkruan në faqen e Këshillit të Ministrave në Facebook. Kreu i diplomacisë evropiane, Josep Borrell, njoftoi se ka thirrur të martën, më 16 prill, një takim urgjent të ministrave të jashtëm të komunitetit për rastin e sulmit të Iranit ndaj Izraelit. Borel ka folur tashmë me ministrin e jashtëm iranian Hossein Abdollahian dhe tha se BE-ja "dënon në termat më të ashpër të mundshëm" sulmet ndaj Izraelit.
Foto: EPA/BGNES, BGNES


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 21 majin 2024

Të martën temperaturat minimale në vend do të lëvizin ndërmjet 11 dhe 16°, në Sofje 12°. Gjatë ditës do të jetë me diell. Pas mesditës, vranësirat nga perëndimi do të zgjerohen dhe kryesisht në zonat malore do të ketë reshje shiu afatshkurtra...

botuar më 24-05-20 7.35.MD
Dimitër Gllavçev

Kryeministri paralajmëroi se ka spekulime për ushtarë bullgarë në Ukrainë

Kabineti ynë ka një horizont të shkurtër, ne nuk kemi të drejtë t'u kërkojmë njerëzve që të lënë jetën në pritje derisa të zgjidhet një kabinet i rregullt. Prandaj ne e bëjmë punën tonë në mënyrën më të mirë të mundshme, deklaroi në një intervistë për..

botuar më 24-05-20 11.17.PD
Nikollaj Mlladenov

Nikollaj Mlladenov u bëri thirrje vendeve arabe që të thërrasin një konferencë paqeje

Vendet arabe mund të luajnë një rol vendimtar në gjetjen e një rrugëdaljeje nga konflikti izraelito-palestinez dhe arritjen e një paqeje të drejtë dhe të qëndrueshme, shkroi ish-ministri i jashtëm bullgar Nikollaj Mlladenov në botimin e Emirateve të..

botuar më 24-05-20 11.07.PD