Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgarët në Azerbajxhan dënuan aktin terrorist para ambasadës së vendit në Iran

Foto: EPA/BGNES

Bullgarët që jetojnë në Azerbajxhan shprehën simpatinë e tyre për viktimat e sulmit të armatosur në Ambasadën e Azerbajxhanit në Iran më 27 janar. Në një deklaratë drejtuar OKB-së, BE-së dhe organizatave të tjera ndërkombëtare, ata shprehën shqetësimin e tyre për shkeljen e vazhdueshme të të drejtave të 40 milionë azerbajxhanasve që jetojnë në Azerbajxhanin e Jugut dhe bënë thirrje për veprime urgjente ligjore dhe politike për të parandaluar shërbimet speciale iraniane të kryejnë krime të rënda të ngjashme. Bashkatdhetarët tanë theksojnë se kanë qenë dëshmitarë të veprimeve të përbashkëta të paligjshme të njëpasnjëshme të Iranit dhe Armenisë brenda kufijve të Azerbajxhanit dhe kërkojnë që komuniteti ndërkombëtar të mbajë një qëndrim të drejtë për këtë çështje.


Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Serbia shënon 24 vjet nga bombardimet e NATO-s 24 vjet më parë - më 24 mars 1999 filloi bombardimi i NATO-s në Jugosllavi, gjatë të cilit, sipas burimeve jozyrtare, në 11 javë vdiqën rreth 2500 civilë dhe rreth 1000 ushtarë e policë, shkruan..

botuar më 23-03-24 2.45.MD

Presidenti Rumen Radev: Pas mbylljes së qendrës bullgare në Manastir qëndron paniku dhe pafuqia

“Vendimi i autoriteteve në Maqedoninë e Veriut për të fshirë nga regjistri qendror qendra kulturore bullgare “Ivan Mihajllov” në Manastir është shprehje e pafuqisë”, komentoi presidenti Rumen Radev para gazetarëve në Bruksel. Autoritetet në..

botuar më 23-03-23 7.01.MD
Kostadin Koxhabashev

Shkupi tenton të ideologjizojë të drejtat e bullgarëve maqedonas

Jemi thellësisht të shqetësuar nga veprimet e vazhdueshme të Shkupit për të kufizuar të drejtat e asociimit dhe shprehjes së lirë të komunitetit bullgar në Maqedoninë e Veriut, tha zëvendësministri i jashtëm dhe zëdhënës i Ministrisë së Jashtme..

botuar më 23-03-23 2.52.MD