Eмисия новини
от 19.00 часа
Паметника на спасението на българските евреи в Яво

Një familje mjekësore në Izrael ruan Bullgarinë në zemrën e vet

Për hebrenjtë bullgarë në Izrael data e sotme – 10 mars, është shumë speciale. Këtë ditë para 77 vitesh Bullgaria parandaloi deportimin e afro 50 mijë hebrenjve në kampet e përqendrimit në Gjermani dhe në Poloninë e okupuar. Dr. Ida Sarova..

10.03.20 13:28 |
Shtëpia e Kulturës në fshat sot

Për jetën më parë dhe tani në një fshat “bullgar” në Izrael

Luftërat, arratisja nga regjimet politike, kërkimi i një jete më të mirë gjatë viteve i kanë çuar shumë bashkatdhetarë tanët larg atdheut. I tillë është rasti i banorëve të një fshati “bullgar” në Izrael – Beit-Hanaan. Fshati gjendet në pjesën..

09.03.20 13:58 |
Shtëpia e Kulturës në fshat sot

Për jetën më parë dhe tani në një fshat “bullgar” në Izrael

Luftërat, arratisja nga regjimet politike, kërkimi i një jete më të mirë gjatë viteve i kanë çuar shumë bashkatdhetarë tanët larg atdheut. I tillë është rasti i banorëve të një fshati “bullgar” në Izrael – Beit-Hanaan. Fshati gjendet në pjesën..

06.03.20 14:30 |
Kryeministri Bojko Borisov në Poloni

Kryeministri bullgar nderoi viktimat e Holokaustit

Në Poloni kryeministri Bojko Borisov bashkë me burrështetas nga e gjithë bota nderoi viktimat e Holokaustit. Kryeministri mori pjesë në festimin e 75 vjetorit nga lirimi i ish kampit të përqendrimit Auschwitz-Birkenau. Lufta e Dytë Botërore qe..

27.01.20 18:24 |

Trupat e punës dhe shpëtimi i hebrenjve bullgarë

Në hyrjet e disa prej kampeve naziste të përqendrimit anëtarët e Schutzstaffel (Skuadra e Mbrojtjes ose trupat mbrojtës – organizata kryesore paraushtarake nën udhëheqjen e Adolf Hitler-it dhe Partisë Naziste) kanë vendosur mbishkrimin cinik “Arbeit..

27.01.20 14:50 |

Përfundoi vizita e presidentit bullgar në Izrael

Ditën e fundit të vizitës në Izrael presidenti bullgar Rumen Radev pati takim me përfaqësues të bashkisë bullgare në Tel Aviv.  Kreu i shtetit tha, se edhe më sot bullgarët krenohen me trimërinë e paraardhësve të cilët arritën të shpëtojnë hebrenjtë..

24.01.20 11:32 |
Presidenti Rumen Radev

Presidenti Rumen Radev mori pjesë në Forumin e pestë ndërkombëtar të kujtimit të viktimave të Holokaustit

“Forumi i pestë ndërkombëtar për kujtimin e viktimave të Holokaustit mblodhi liderë nga mbarë bota që të na rikujtojë një nga periudhat më të errëta dhe të turpshme në historinë e njerëzimit dhe të na paralajmërojë për ta mos e lejuar këtë kurrë në të..

23.01.20 16:59 |
Zv.Ministri i punëve të jashtme Georg Georgiev

Qeveria bullgare është duke luftuar aktivisht antisemitizmin

Qeveria është angazhuar me luftën kundër antisemitizmit, tha Zv.Mministri i punëve të jashtme Georg Georgiev. Është krijuar një grup i kontaktit pranë koordinuesit kombëtar për kundërvënien e antisemitizmit prej përfaqësuesve të institucioneve..

30.12.19 17:57 |
Ekaterina Zaharieva dhe David Harris

Diplomatja e parë bullgare bisedoi me liderin e bashkësisë hebraike në SHBA

Bashkëpunimi i Bullgarisë me bashkësinë hebraike amerikane është i rëndësishëm, si për zhvillimin e partneritetit strategjik me SHBA-në, ashtu dhe për lidhjet bullgaro-izraelite, tha Ministrja bullgare e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva. Në një..

27.09.19 19:08 |
Sinagoga e Madhe e Pazarxhikut

Po projektojnë një itinerar të vendeve interesante të lidhura me historinë e hebrenjve në Bullgari

Ministria e Turizmit dhe Organizata e hebrenjve në Bullgari “Shalom” po diskutojnë krijimin e një itinerari të specializuar për popullarizimin e vendeve të rëndësishme për historinë e hebrenjve bullgarë tek ne. Itinerari do të përfshijë 13 qarqe në..

28.05.19 19:42 |
Всички новини: днес | вчера