Eмисия новини
от 20.00 часа

KQZ tregoi makineritë e votimit dhe mbrojtjet që garantojnë se pajisjet nuk mund të manipulohen

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) u tregoi gazetarëve makineritë e votimit dhe mbrojtjet që garantojnë se pajisjet nuk mund të manipulohen. Demonstrimi ishte i nevojshëm për shkak të sasisë së informacionit, sidomos në rrjetet sociale, se mund..

15.09.22 17:33 |

Pranimi i Bullgarisë në Shengen do të kontribuojë në konsolidimin e sigurisë në BE

Pranimi i Bullgarisë, si dhe i dy vendeve të tjera kandidate, Kroacisë dhe Rumanisë, do të japë një kontribut të rëndësishëm në konsolidimin e sigurisë në Bashkimin Evropian. Këtë e thekson Presidenti Rumen Radev në një letër drejtuar Kancelarit..

31.08.22 18:07 |

Nënat nga “Sistemi na vret” hyjnë në politikë si kuotë civile

Nënat e fëmijëve me aftësi të kufizuara, të bashkuara nga nisma civile “Sistemi na vret”, konfirmuan zyrtarisht se po hyjnë në politikë. Në zgjedhjet e ardhshme ato do të përfshihen si kuotë qytetare në listat e kandidatëve të një partie emrin..

15.08.22 15:49 |
Hristo Ivanov

“Bullgaria Demokratike” pret emrin e kandidat kryeministrit për të vendosur nëse do të mbështesë kabinetin e ri

“Bullgaria Demokratike” (DB) do të vendos nëse do ta mbështesë projekt-kabinetin e BSP-së pasi të mësohet se kush është kandidati për kryeministër, njoftoi bashkëkryetari i koalicionit Hristo Ivanov. Ai shtoi se pritshmëria është që mandati i tretë..

20.07.22 12:29 |

Pushtetarët duan të ndryshojnë së pari ligjin e komisionit antimafia

Këshilli i koalicionit të pushtetarëve nga “Po e vazhdojmë ndryshimin”, “Bullgaria Demokratike” dhe BSP miratoi programin e projekt-kabinetit të Asen Vasilev. Përbërja personale dhe struktura e qeverisë, e cila duhet t’i propozohet presidentit më..

07.07.22 09:46 |
Asen Vasilev

“Po e vazhdojmë ndryshimin” ende nuk mund të mbledhë një shumicë parlamentare

“Deri në këtë moment, ne nuk kemi 121 vota mbështetje për një kabinet të ri”, u tha gazetarëve Ministri i Financave dhe kandidati për Kryeministër Asen Vasilev. Ai theksoi se bisedimet për mbështetje në parlamentin bullgar prej 240 deputetësh janë ende..

06.07.22 15:11 |
Qeveria e Kirill Petkovit nuk i mbijetoi votimit të mosbesimit

Kirill Petkov do të japë dorëheqjen e kabinetit të hënën

Kryeministri Kirill Petkov do të japë dorëheqjen të hënën në mëngjes për të filluar konsultimet me Presidentin për formimin e kabinetit të ri. Ai e tha këtë në Bruksel pas samitit BE-Ballkani Perëndimor. Më herët sot, qendra e shtypit e Kreut të..

23.06.22 17:30 |

Në ditën e 120 të luftës, Ukraina pret dritën jeshile për anëtarësimin në BE

Në samitin kyç të BE-së për Ukrainën në Bruksel, vendi pret të marrë statusin e kandidatit. Në fjalimin e tij të mbrëmjes, Presidenti ukrainas Vollodimir Zelenski tha se zhvilloi bisedime edhe me Kryeministrin bullgar Kirill Petkov. “Që në mëngjes..

23.06.22 09:12 |

Programi master i Fondit “Stefan Stambollov” u hap më 11 maj

Në festën e krishterë të Shenjtorëve Kirill dhe Metodij fillon zyrtarisht Programi Kombëtar Fondi “Stefan Stambollov”. Fondi u mundëson studentëve të diplomuar të marrin fonde nga shteti deri në 200 000 leva në vit për të studiuar në 15..

11.05.22 11:52 |
Toshko Jordanov

Këshilli i koalicionit qeverisës nuk zgjidhi mosmarrëveshjet e brendshme

Formacionet e koalicionit të katërpalësh në pushtet mbajtën Këshillin e Koalicionit. Kryetari i “Ka një popull të tillë” Toshko Jordanov deklaroi pas këshillit se partia nuk do të heqë dorë nga kandidati për guvernator të Bankës Popullore..

11.04.22 10:49 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера