Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Njerëzit në vend janë më të orientuar se për kë do të votojnë në zgjedhjet lokale

Foto: alpharesearch.bg

Pothuajse një muaj para zgjedhjeve lokale, 54 për qind e kryeqytetasve të anketuar nuk kanë favorit për kryetar komune të Sofjes. 43 për qind kanë vendosur tashmë se për kë do të votojnë në qytetin më të madh bullgar.

Në vend, sipas një sondazhi përfaqësues të “Alpha Research” të kryer për BNT, 64 për qind e të anketuarve kanë zgjedhur tashmë se kë do të mbështesin. Një e treta e atyre që jetojnë jashtë kryeqytetit nuk janë ende të sigurt se për kë do të votojnë në zgjedhjet për kryetarë dhe këshilltarë bashkiakë.

Pak më shumë se 60 për qind e të anketuarve besojnë se numërimi i votave me makinë është i besueshëm. 27 për qind janë të mendimit të kundërt dhe kanë frikë nga manipulimi i votës.Më shumë nga rubrika

Deputetët ranë dakord për përfundimin e derogimit për naftën ruse

GERB-SDS, PP-DB dhe DPS arritën një marrëveshje për përfundimin e derogimit për naftën ruse. Në një mbledhje të tre formacioneve, propozuesit e dy projekteve, që do të diskutoheshin sot, vendosën tërheqjen e tyre dhe dorëzimin e një vendimi të..

botuar më 23-12-07 4.11.MD

Do të investohen 500 milionë euro për trajnimin digjital të 660 mijë bullgarëve

Aftësitë digjitale të bullgarëve janë në nivel të ulët dhe mbeten prapa në digjitalizim. Sipas këtij treguesi jemi në vendin e parafundit në BE. Por në 10 vitet e ardhshme, 90% e vendeve të punës në vend do të kërkojnë të paktën një njohuri mesatare të..

botuar më 23-12-07 2.39.MD

Qeveria financoi këstin e parë për blerjen e automjeteve të blinduara Stryker

Qeveria miratoi disbursimin urgjent prej 263.3 milionë dollarësh si këstin e parë për blerjen e automjeteve të blinduara luftarake Stryker nga SHBA. Pagesa duhet të bëhet brenda datës 15 dhjetor. Kontrata e miratuar nga parlamenti do të bëjë të mundur..

botuar më 23-12-07 11.17.PD