Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Berbatov bëri thirrje për një kongres të ndershëm të Bashkimit të futbollit

Dimitër Berbatov
Foto: BTA

Ish-sulmuesi i “Manchester United”, “Tottenham” dhe i kombëtares bullgare, Dimitër Berbatov, njoftoi se është kandidat për kryetar të Bashkimit Bullgar të Futbollit (BFS) dhe do të paraqitet në kongresin e jashtëzakonshëm më 15 mars. “Shpresoj që Kongresi të mbahet me ndershmëri, në mënyrë transparente dhe të mos ketë cirqe që askush nuk dëshiron t'i shohë”, tha sfiduesi. Ai u bëri thirrje kandidatëve të tjerë që të paraqesin programet dhe ekipet e tyre, së bashku të mbajnë një takim paraprak me kryeministrin dhe ministrin e sportit dhe “të luftojmë së bashku për mbajtjen e një kongresi transparent”. Ai këmbënguli që drejtimi i Federatës Bullgare të Futbollit të jetë deri në 3 mandate ose 12 vjet, të cilat mjaftojnë që një kryetar të tregojë se çfarë mund të bëjë. Kongresi i fundit, në të cilin Berbatov u shfaq dhe humbi nga Borisllav Mihajllov, ishte në tetor të vitit 2021. Mihajllov ka 18 vjet që drejton Bashkimin.

Më shumë nga rubrika

Karlos Nasar

Peshëngritësi Karlos Nasar fitoi titullin e katërt evropian për Bullgarinë

Këtë fundjavë Karlos Nasar fitoi titullin evropian për Bullgarinë në kategorinë 89 kg në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes në Sofje. Ai e bëri këtë me një rekord botëror të të rinjve në hedhjen e 176 kg. Bullgaria tashmë ka katër tituj..

botuar më 24-02-19 3.10.MD
Bozhidar Andreev

Bozhidar Andreev fitoi medaljen e artë evropiane me një rekord

Në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes në Sofje Bozhidar Andreev fitoi titullin në kategorinë olimpike 73 kg. Peshëngritësi 27-vjeçar realizoi një dyluftim prej 348 kg. dhe për herë të dytë pas vitit 2019 në Batumi mori medaljen e artë nga një..

botuar më 24-02-16 12.14.MD
Gabriell Marinov

Peshëngritësit bullgarë fituan medalje në Kampionatin Evropian në Sofje

Gabriell Marinov fitoi titullin evropian, kurse Ivan Dimov mbeti me të argjendin në dyluftimin në kategorinë olimpike deri në 61 kilogramë në Kampionatin Kontinental të Peshëngritjes në Sofje. Marinov grumbulloi një dyluftim prej 281 kg. (121+160..

botuar më 24-02-14 10.07.PD