Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Të pavendosurit do të vendosin rezultatin e raundit të parë të zgjedhjeve në Sofje

Foto: BGNES

10 ditë para zgjedhjeve lokale, Vasill Terziev – 24.8%, Vanja Grigorova – 22.2% dhe Anton Hekimjan – 21.4% ndajnë 20 000 vota, sipas një sondazhi përfaqësues të Agjencisë “Mediana”. Ai u mbajt në datat 10-17 tetor me fonde të veta. Kandidatët e “Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike” – “Të shpëtojmë Sofijn”, BSP dhe GERB për kryetar bashkie të kryeqytetit po lëvizin “pothuajse në një paketë” me një diferencë minimale, sipas Agjencisë “Mediana”. Sigurisht që do të ketë një raund të dytë për të zgjedhur kryetarin e bashkisë. Gati 120 000 votues, ose ¼ e atyre që pritet të votojnë, nuk e bënë zgjedhjen e tyre. Kështu, edhe i katërti Dejan Nikollov dhe i pesti Vili Lilkov ruajnë shanset për balotazh. Të lëkundurit mund të ndryshojnë zgjedhjet, thonë analistët. Më shumë nga rubrika

Flamuri bullgar i vendosur në motorin e kërkimit Google

Gjiganti teknologjik Google edhe këtë vit uron vendin tonë me rastin e festës kombëtare të Bullgarisë. Flamuri trengjyrësh bullgar është vendosur në faqen e motorit të kërkimit. Bullgaria feston 146 vjetorin e Çlirimit të saj. Më 3 mars 1878,..

botuar më 24-03-03 11.01.PD
Antony Blinken

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken uroi Bullgarinë për festën kombëtare

Në një deklaratë të publikuar në faqen e Departamentit të Shtetit, Sekretari i Shtetit i Shteteve të Bashkuara, Antony Blinken, ka uruar vendin tonë për festën kombëtare. “Në emër të Shteteve të Bashkuara, pranoni urimet e mia më të mira popullit..

botuar më 24-03-03 10.41.PD

Festimet e festës kombëtare nisën nga qyteti i Kazanllëkut

“Dita e tretë e marsit është dita kur Bullgaria u çlirua, mori sovranitetin e saj kombëtar dhe qëndroi me krenari në hartën e Evropës si një vend i barabartë me vendet e tjera evropiane. Përshëndetje heronjve, rroftë Bullgaria!”. Kështu..

botuar më 24-03-03 9.42.PD