Eмисия новини
от 10.00 часа

Filmi bullgar “Motra” është i dalluar me akoma dy dekorata të tjera prestigjioze ndërkombëtare

Filmi bullgar “Motra” mori dy dekorata ndërkombëtare, njoftuan nga “Art fest”. Filmi me regjisore Svetlla Cocorkova u dallua me një çmim special nga juria e festivalit të 21-të të Kinemasë Evropiane në Leçe-Itali ( Festival del Cinema Europeo)...

12.11.20 15:12 |
Qendra e Festivaleve dhe e Kongreseve në qytetin Varna

“Trëndafili i artë-2020” – më e reja në kinemanë bullgare....dhe klasikja “Masë sipas masës”

Do të zhvillohet edicioni i 38 i “Trëndafilit të Artë” - festivali më i vjetër dhe i vetëm tek ne për  kinema bullgare, i cili sipas traditës prezanton filmat më të rinj. Shfaqjet e filmave janë në sallat e Qendrës së Festivaleve dhe Kongreseve në..

24.09.20 12:59 |

Për herë të tretë organizohet Festivali Ndërkombëtar i Kinemasë Dokumentare Historike në qytetin Burgas

“Të fotografosh errësirën”, “Gjermanët e vegjël”, “Procesi”, “Në buzë”, “Trumpi - anatomia e një burri” - janë një pjesë nga titujt, e përfshirë  në afishen e Festivalit të Kinemsë Dokumentare Historike DOCK`2020, mikpritës i të cilit është qyteti..

20.09.20 06:00 |

Film finlandez mori “Afroditën e Artë” të Festivalit “Dashuria është marrëzi”

Drama biografike “Helene” e regjisorit finlandez Antii Jokinen mori çmimin e madh të edicionit të 28-të të Festivalit të Filmave “Dashuria është marrrëzi” në qytetin Varnë. Filmi rikrijon historinë e piktores së njohur finlandeze Helena Sofia..

29.08.20 11:57 |

Dita e 44 e pakënaqësisë: Kinema në Orllov Most dhe kontra-protestë para Ambasadës së Rumanisë

Dita e 44 e protestave antiqeveritare mbaroi qetë. Me iniciativë të shoqatës “BOEC” dy herë ishte bllokuar godina e Televizionit Kombëtar Bullgar (BNT) me kërkesë për dorëheqjen e drejtorit të përgjithshëm Emill Koshllukov. Më vonë u mbajt..

22.08.20 09:52 |
Teodora-Kosara Popova

Një film bullgar është nominuar për “Oskarin” studentor

Dokumentari “Tanda” i studentes Teodora-Kosara Popova nga Akademia Kombëtare për Art Teatral dhe Kinematografik “Krëstjo Sarafov” në Sofje është nga tri kandidaturat e huaja për “Oskar” studentor në kategorinë për filma dokumentarë. Ai u zgjodh..

21.08.20 16:05 |
Një kuadër nga filmi

Kinemaja dhe dashuria takohen në festivalin “Dashuria është marrëzi” në Varna

Për 28-in vit me radhë festivali kushtuar dashurisë dhe kinemasë në Varna paraqet produktet më të reja botërore të artit të shtatë. Festivali fillon këtë mbrëmje me dramën franceze “Si të jesh një bashkëshorte e mirë” me pjesëmarrjen e..

21.08.20 13:56 |

Megan Fox xhiron një film në Bullgari

Aktorja e Hollivudit Megan Fox është në Bullgari tashmë më se dy javë. Ylli merr pjesë në xhirimin e filmit “Till Death” në studion kinematografike “Nju Bojana”. Aktorja 34 vjeçe luan rolin e Emës, e cila përpiqet të shpëtohet nga vrasësit...

05.08.20 11:19 |

Motokino - atraksioni i ri i kinemasë në Sofje

Në pjesë të ndryshme të Evropës pandemia e riktheu për jetë të re kinemanë në makinë-një shenje dalluese të kulturës amerikane nga vitet 50 të shekullit të kaluar. Hyrja e teknologjive moderne dhe zhvillimi i tyre tepër i shpejt, çoi deri në..

25.07.20 07:00 |
Teodor Ushev

“Fizika e Trishtimit” fitoi çmimin kinematografik “Iris”

“Fizika e Trishtimit” fitoi çmimin “Iris” për film më të mirë me metrazh të shkurtër. Këtë e bëri të ditur regjisori Teodor Ushev (Theodore Ushev) në profilin e vet në Facebook. “Iris” është çmimi kombëtar për kinema i Kebekut. “Në..

11.06.20 18:46 |
Всички новини: днес | вчера