Eмисия новини
от 09.00 часа
Vlladimir Zografski

Kërcimtari më i mirë bullgar i skive Vlladimir Zografski me medalje të bronztë

Kërcimtari më i mirë bullgar i skive Vlladimir Zografski për herë të parë në karrierën e tij u ngjit në podium në startet e Grand Prix. Në Shchuchinsk, Kazakistan, ai fitoi një medalje bronzi me arritje nga 94 dhe 89 metra, dhe u radhit pas fituesit..

06.09.21 10:34 |

Bulgaria's Bansko ski resort to close winter season

Many people from different countries in Western Europe have rediscovered Bulgaria's ski resort Bansko during the past winter season. However, the skiers were about 50% less than previous years, Ivan Obreykov, marketing director of the Bansko ski area,..

10.04.21 11:35 |

Excellentes conditions de ski dans les montagnes bulgares

Les conditions de ski dans les grandes stations d'hiver bulgares sont excellentes. Les remontées mécaniques sont ouvertes à Borovets /Rila/ et Bansko /Pirin/ et le resteront jusqu'à la fin des vacances scolaires qui sont du 3 au 11 avril. A Pamporovo..

28.03.21 10:18 |

La ministre du Tourisme à Borovets: Les conditions de ski sont superbes

"Les conditions pour faire du ski sont excellentes et les Bulgares sont dans le stations de ski ". C’est ce qu’a déclaré la vice-première ministre et ministre du Tourisme Mariana Nikolova aujourd’hui lors de son inspection à Borovets, a annoncé le..

21.03.21 16:30 |

Bulgarian skier with victory in the Far East Cup

Bulgarian skier Kamen Zlatkov has won the slalom at the FIS Alpine Skiing Far East Cup in Yuzhno-Sakhalinsk, Russia. Yohei Koyama from Japan placed second and Jan Zabystran from Czechia was third. For his first place Zlatkov..

21.03.21 13:59 |

Victoire d’un skieur bulgare en Extrême-Orient

Le skieur alpin de l’équipe nationale Kamen Zlatkov a remporté le slalom pour la Coupe de l’Extrême-Orient à Ujno-Sahalinsk en Russie. La compétition de la Fédération internationale de ski (FIS) est du niveau de la Coupe d’Europe de ski alpin...

21.03.21 13:40 |

Ski season in resort of Pamporovo ends

The lifts and the ski area of Pamporovo in the Rhodopes will work until March 21 and after that the ski season there ends, the company operating the resort said. The runs and the lift in the Mechi Chal area in Chepelare will stop..

18.03.21 16:45 |
Eva Vukadinova

Italiania Sofi Matiu u bë kampione në ski-garat tek femrat në qytetin Bansko

Italiania 19 vjeçare Sofi Matiu u klasifikua në vendin e parë me rezultat të përgjithshëm 1:40.24 minuta, në sllallomin e Kampionatit Botëror në disiplinat ski alpine  për të rinj e të reja deri më 21 vjeç në Bansko. Ajo qe e pesta pas raundit të..

10.03.21 16:19 |

Ski alpin: L'Italienne Sophie Mathiou remporte le slalom chez les juniors

A l'issue de la 2e manche du slalom des Mondiaux de ski juniors qui se tiennent à Bansko, l'Italienne Sophie Mathiou, 5e de la 1re manche l’a emporté en 1:40.24 mn, devant la Suédoise Moa Bostroem Mussener et l’Américaine A. J. Hurt. Une autre..

10.03.21 14:03 |

Bulgaria's Bansko to host the Ski World Cup

59 skiers will take part at the World Ski Cup in Bulgaria's Bansko. On February 27th and 28th, the ski resort will host two giant White Caravan slalom s. Among the favorites on the Marc Girardelli track below Todorka peak will be Switzerland's Marco..

27.02.21 07:10 |
Всички новини: днес | вчера