Eмисия новини
от 19.00 часа
Vrapuesi Vlladimir Stavrev

Ultramaratonisti Vlladimir Stavrev popullarizon itinerarin më të gjatë turistik në Bullgari

Ultramaratonisti Vlladimir Stavrev filloi vrapimin e një distance prej 721 kilometrash në itinerarin “Danubi Ultra” i cili është paralel i rrjedhës së lumit Danub nga fshati Kudelin deri në fshatin Duran Kullak pranë Detit të Zi. Maratonisti tashmë..

04.08.20 11:20 |

Diplomatë u përfshin në xhiron 100 kilometra të malit Vitosha

Edicioni i 37-të i xhiros 100 kilometra të malit Vitosha mblodhi më se 580 vrapues, transmetoibgathletic.com.Ndër pjesëmarrësit kishte përfaqësues të 22 vendeve duke përfshirë edhe diplomatë të akredituar në Bullgari. Fitues te meshkujt u bë Ivajllo..

27.07.20 09:42 |
Ivet Lalova

Ivet Lalova-Collio përsëri triumfoi

Vrapuesja më e mirë bullgare Ivet Lalova-Collio përsëri triumfoi në turneun e atletikës së lehtë në Rieti. Në qytetin italian ajo fitoi në vrapimin në distancën 100 metra me 11.31 sekonda. Vrapuesja jonë triumfoi gjithashtu edhe në 200 metra me..

24.07.20 10:10 |
Ivet Llallova

Ivet Llalova fitoi vrapimin në 200 metra në Savona të Italisë

Bullgarja më e shpejtë Ivet Llallova hapi sezonin e vonuar veror të atletikës së lehtë 2020 duke fituar startin në 200 metra në turneun në Savona të Italisë, njofton bgathletic.com.  Ajo e kapërceu distancën për 23.13 sekondash dhe u radhit në..

17.07.20 08:34 |
Majori Ilija Kucarov

Një ushtarak vrapoi një distancë prej120 km për 12 orë për nder të Hristo Botevit

Majori Ilija Kucarov nga komanda e Forcave Ushtarako-Ajrore vrapoi një distancë prej 120 kilometrash me rastin e ditës së Hristo Botevit. Ai startoi në orën 20.20 më 1 qershor në Bregun e Kozllodujit dhe përfundoi në orën 9.00 më 2 qershor para..

02.06.20 17:51 |

5kmrun selfie bashkoi vrapues nga e gjithë Bullgaria

Gara kryesore në jetë është ajo me veten. Fitorja në këtë betejë është më e ëmbla. Në këtë janë të bindur të gjithë, të cilët bëhen një pjesë nga lëvizja për vrapime 5-kilometrashe kolektive  5kmrun, lëvizja kjo e cila e ka pushtuar Bullgarinë..

13.05.20 13:31 |
Pirin Gallov

Vrapuesit po përgatiten për “Run around the clock” në malin Vitosha

Shumë energji grumbulluan adhuruesit e sportit në kohën e gjendjes së jashtëzakonshme në Bullgari. Pas heqjes së ndalesës për ushtrimin e sporteve individuale në ambiente të hapura, fansat e maratonës presin me padurim çastin, kur do të hiqet dhe..

05.05.20 11:23 |
Ivan Radev

Garë bamirëse e vrapimit organizohet online

Më 25 prill, ditën e shtune, në Bullgari do të organizohet gara e parë virtuale e vrapimit në kushtet e gjendjes së jashtëzakonshme. Pjesëmarrësit do të vrapojnë 5 kilometra në shtëpi ose në ndonjë vend të lejuar. Kjo iniciativë sportive ka karakter..

22.04.20 10:41 |

Atletët bullgarë të bllokuar në Keni vazhdojnë stërvitjet

Tre prej atletëve prijës bullgarë në vrapim në distanca të mesme dhe të gjata – Milica Mirçeva, Jollo Nikollov dhe Mitko Cenov, të cilët janë në kamp përgatitor në Keni, mbetën të bllokuar aty për shkak të krizës botërore me koronavirusin. Më 25..

28.03.20 15:22 |

Legjenda Nikolina Shtereva është në krye të Maratonës së Sofjes ditën e diel

Legjenda e atletikës bullgare Nikolina Shtereva do të jetë në krye të Maratonës së Sofjes Wizz Air. Shtereva është vrapuese në distanca mesatare. Është mbajtëse e medaljes së argjendtë në vrapimin 800 metra në Lojërat në Monreal 1976, është mbajtëse e..

10.10.19 15:19 |
Всички новини: днес | вчера