Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Atletët e rinj Teodor dhe Valentin Cvetkovi përfshihen në një maratonë me një kauzë bamirëse

Foto: arkiv

Nga data 14 deri më 20 shtator vëllezërit Teodor dhe Valentin Cvetkovi zhvillojnë maratonën e vet të re me kauzë bamirësie. Në kuadrin e 7 ditëve Teodiri do të kalojë me not 280 kilometra, kurse Valentini do të vrapojë 280 kilometra. Për shfaqjen sportive ata kanë zgjedhur liqenin në parkun pyjor Lipnik, fshati Nikollovo rrethi i qytetit Ruse. Kauza, pas së cilës qëndrojnë të dy atletët, është “Arsim për çdo një fëmijë” - një fushatë të Unicef-Bulgaria.

Paratë e mbledhura do të drejtohen drejt krijimit të një platforme për mësim për fëmijët me aftësi të kufizuara. Shuma e domosdoshme është 400 mijë leva, kurse një dhurim mund të bëjë çdo një përmes SMS në numrin e shkurtër 1021 ose përmes profilit të Teodor Cvetkovit në rrjetet sociale. Notari i ri është mes rekordmenëve të Ginesit, pasi përpara viteve kaloi me not 10 kilometra në liqen me një dorë të fashuar pas trupit. Ai shpreson që fushata e re bamirëse të jetë po kaq e suksesshme , si dhe ato të mëparshmet. Përpara 3 vjetëve ai zhvilloi një maratonë me not në përkrahje të grave, të sëmura nga kanceri i gjirit, pas kësaj i drejtoi përpjekjet e tij për mbledhjen e parave për ndërtimin e kompleksit për not në qytetin Ruse.

Më shumë nga rubrika

Bullgarja Sillvija Azdreeva u ngjit në majën Everest

Bullgarja Sillvija Azdreeva nga qyteti Petriç shkeli në majën më të lartë të planetit Everest në një ekspeditë të udhëhequr nga nepalezi Nirmall Purxha, i cili u bë i njohur botërisht për rekordin e tij në ngjitjen më të shpejtë të 14 majave..

botuar më 22-05-16 8.16.MD

Pas 13 vitesh mungesë trofesh, “Levski” fitoi kupën e futbollit të Bullgarisë

Pas 13 vitesh mungesë trofesh, “Levski” fitoi kupën e futbollit të Bullgarisë “Levski” fitoi Kupën e Bullgarisë pasi fitoi në finale ndaj rivalit të madh CSKA Sofje me 1:0. Trofeu është i pari për "blutë" që nga viti 2009 dhe i pari në turneun..

botuar më 22-05-16 11.50.PD

Maratona e Varnës nis drejt “horizontit detar” me një numër rekord pjesëmarrësish

Një numër rekord pjesëmarrësish do të startojnë gjatë kësaj të diele (më 8 maj) në maratonën e atletikës së lehtë në Varna, që është një pjesë nga iniciativa “Vrapimi si një mënyrë jetese”. Fokusi mbi pjesëmarrjen bullgare provokoi një interes të..

botuar më 22-05-08 6.55.PD