Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Me një vrapim “Nëpër gjurmët e Levskit” i japim nder heroit kombëtar të Bullgarisë Vasill Levski

Foto: arkiv

Me një vrapim "Nëpër gjurmët e Levski" në qytetin Trojan do të shënohen 148 vjet nga vdekja e Apostullit të Lirisë Vasill Levski, bëri të ditur klubi i orientimit “Hemus” – një nga organizatorët e aktivitetit.

Sivjet, në lidhje me gjendjen epidemiologjike nuk do të ketë start në masë. Pjesëmarrësit, të cilët janë nga tërë vendi, do të lëvizin në tri itinerare – prej 3,8 dhe 12 kilometrash deri në Manastirin e Trojanit, nëpër të cilat ka kaluar heroi ynë kombëtar Vasill Levski, i cili ia ka përkushtuar jetën e vet çlirimit të Bullgarisë,.

Nuk do të ketë ceremoni dekorimi, si herë të tjera. Çdo një garues do të marrë medalje, pasi mbaron vrapimin, që të mos ketë grumbullim njerëzish.


Më shumë nga rubrika

Këtë fundjavë Plovdvi do të jetë mikpritës i Festivalit të artit rrugor 6Fest

Këtë fundjavë – më 21 dhe 22 maj, në Plovdiv do të zhvillohet programi kryesor i Festivalit të Arteve Rrugore 6Fest. Edicioni i dhjetë jubilar është pjesë e programit të Plovdivit - Kryeqyteti Evropian i Kulturës. Të shtunën, më 21 maj ,..

botuar më 22-05-21 6.50.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale do të jenë nga 10 deri në 13 gradë, në kryeqytet do të jetë 10 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell. Do të fryjë erë e lehtë nga veriperëndimi. Temperaturat maksimale do të rriten dhe do të lëvizin ndërmjet 28..

botuar më 22-05-20 8.25.MD
Kryeministri Kirill Petkov

Kryeministri i bëri thirrje Presidentit për të thirrur Këshillin Konsultativ të Sigurisë Kombëtare për Maqedoninë e Veriut

Kryeministri Kirill Petkov i bëri thirrje Presidentit Rumen Radev që të thërrasë Këshillin e Sigurisë Kombëtare për gjendjen e negociatave ndërmjet Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut. Ai theksoi se qeveria e tij nuk do të ndërmarrë veprime nën..

botuar më 22-05-20 7.56.MD