Eмисия новини
от 07.00 часа

Bullgaria përcaktoi prioritetet e saj në BE përpara ndërrimit të presidencës në qershor

Zëvendësministri i punëve të jashtme Ivan Kondov u takua me krerët e ambasadave të vendeve anëtare të BE-së në Bullgari, njoftoi ministria. Takimi u organizua me iniciativën e Frederik Mjoris, ambasador i Mbretërisë së Belgjikës në Bullgari, vendi i..

05.06.24 11:09 |

Presidenti i Shqipërisë mbërrin për një vizitë zyrtare në Bullgari

Presidenti i Shqipërisë Bajram Begaj mbërrin për një vizitë zyrtare në Bullgari. Vizita, e cila është me ftesë të presidentit bullgar Rumen Radev, është në kuadër të 110-vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve dypalëshe diplomatike mes Bullgarisë dhe..

14.12.23 06:15 |

Komisioni Evropian kërkon fillimin e negociatave me Ukrainën dhe Moldavinë, Komisioneri Evropian për Zgjerim - Maqedonia e Veriut të pranojë ndryshimet në kushtetutën e saj

Javën e kaluar, Komisioni Evropian rekomandoi që vendet anëtare të fillojnë negociatat me Ukrainën dhe Moldavinë për anëtarësim në BE, kur paraqesin raportet e tyre për progresin e vendeve kandidate për anëtarësim në Komunitet. Komisioneri Evropian për..

15.11.23 16:43 |
Ollga Stefanishina

Lufta në Ukrainë i kujtoi Evropës rëndësinë e paqes

Ukraina ndryshoi botën dhe Evropën, tha Ollga Stefanishina, zëvendëskryeministre për Integrimin Euro- Atlantik të Ukrainës, përpara konferencës "BE takon Ballkanin" në Sofje. Ajo shprehu mirënjohje të veçantë për Bullgarinë për ndihmën e dhënë për..

16.05.23 15:34 |

Eurodeputetët bullgarë pyesin se cilat mund të jenë arsyet e vetos për të hyrë në Shengen

Socialistët bullgarë në Parlamentin Evropian iniciuan një letër drejtuar vendeve anëtare të BE-së, në të cilën pyesin se për çfarë arsye mund të vendoset vetoja për anëtarësimin e vendit tonë në Shengen. Letra u nënshkrua nga 73 eurodeputetë nga të..

06.12.22 19:38 |
Nikollaj Millkov

Iniciativa e Evropës Qendrore: Mbështesim zgjerimin e BE-së

Iniciativa e Evropës Qendrore konfirmoi mbështetjen e vendeve pjesëmarrëse për zgjerimin e BE-së. Kjo ndodhi në një takim dyditor në Sofje, të organizuar nga Ministri i Punëve të Jashtme, Nikollaj Millkov. Fokusi kryesor i takimit ishte lufta e..

07.11.22 17:09 |

Rusia nuk cakton afate për suksesin e agresionit në Ukrainë

Qëllimet politike të agresionit rus në Ukrainë nuk ndryshuan. Presidenti Vlladimir Putin ende dëshiron të pushtojë pjesën më të madhe të Ukrainës, tha Drejtori i Inteligjencës Kombëtare të SHBA-së, Avril Haynes. Në afat të shkurtër, trupat ruse..

30.06.22 09:10 |

BE akordoi 78 milion euro për të zgjeruar strukturën e magazinimit të gazit Çiren

Këshilli i Energjisë i BE-së vendosi që objektet nëntokësore të depozitimit të gazit të Komunitetit duhet të mbushen të paktën 80 për qind deri në dimrin 2022/2023 dhe me 90 për qind në sezonin e ardhshëm. Për Bullgarinë, e cila ka vetëm..

27.06.22 16:24 |
Roberto Fico dhe Nikolla Minçev

Roberto Fico: Integrimi evropian i Ballkanit Perëndimor është i një rëndësie strategjike për BE-në

Zgjerimi i Bashkimit Evropian me vendet e Ballkanit Perëndimor është i një rëndësie strategjike për Bashkimin Evropian. Kështu deklaroi në Kuvendin Popullor Kryetari i Dhomës së Deputetëve të Italisë, Roberto Fico, i cili ndodhet për një vizitë..

16.05.22 15:44 |

Rumen Radev përshëndeti gatishmërinë e Nigerisë për furnizim me gaz dhe naftë

“Nigeria është partneri tradicional tregtar dhe ekonomik i Bullgarisë në Afrikën në jug të Saharës.” Kështu deklaroi Ministrja e Punëve të Jashtme Teodora Gençovska para homologut të saj nigerian Joffrey Onieama, i cili ndodhet për vizitë zyrtare..

12.05.22 18:21 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна