Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria mbështet Shqipërinë në fillimin e negociatave me BE-në

Presidentët Rumen Radev dhe Ilir Meta
Foto: BGNES

“Bullgaria po i thotë “po” pa mëdyshje Shqipërisë për fillimin e bisedimeve të anëtarësimit në BE”, tha Presidenti Rumen Radev në një konferencë të përbashkët shtypi me homologun shqiptar Ilir Meta. Tema kryesore e bisedimeve mes të dyve ishte zgjerimi i BE-së dhe integrimi i Ballkanit Perëndimor. Rumen Radev theksoi marrëdhëniet miqësore midis Bullgarisë dhe Shqipërisë, në të cilat kontribut të madhë ka edhe pakica e rëndësishme kombëtare bullgare.

Pakica bullgare është përfshirë në legjislacion, tha presidenti shqiptar. “Kjo është arsyeja pse të gjitha pakicat janë të mbrojtura, përfshirë atë bullgare, dhe bëhet çdo përpjekje për t’i bërë ata krenarë për identitetin e tyre dhe për të qenë gjithmonë mirë të integruar dhe të mbështetur nga të gjitha institucionet - qendrore dhe lokale”, shtoi ai.

“Ka një vonesë shumëvjeçare në ndërtimin e korridorit numër 8, i cili është vendimtar për zhvillimin ekonomik të rajonit tonë”, tha presidenti bullgar, duke kujtuar Memorandumin midis Bullgarisë, Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë. Radev dhe Meta diskutuan gjithashtu për luftën në Ukrainë dhe kërkuan një hetim ndërkombëtar për mizoritë në Buça.


Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Demarshi francez drejt Maqedonisë së Veriut për negociatat me BE-në Në Madrid, në forumin e NATO-së, Presidenti francez Emmanuel Macron tha, se ka një zgjidhje kompromisi për kornizën negociuese të Maqedonisë së Veriut që..

botuar më 22-07-01 3.16.MD

Seanca urgjente e kryeministrit për dëbimin e 70 diplomatëve rusë

Në një seancë të mbyllur, Kuvendi Popullor dëgjoi Kryeministrin e dorëhequr Kirill Petkov dhe shefat e shërbimeve të specializuara të sigurisë në lidhje me dëbimin e 70 diplomatëve rusë nga vendi ynë. Petkov u raportoi deputetëve se masa ishte..

botuar më 22-06-30 12.18.PD
Kornelija Ninova

BSP pezullon negociatat për kabinetin e ri, nuk do Kirill Petkov për kryeministër

BSP pezullon bisedimet me “Po e vazhdojmë ndryshimin” për një kabinet të ri për shkak të vendimit të Kryeministrit në dorëheqje Kirill Petkov për të dëbuar 70 diplomatë rusë. Udhëheqësja e BSP Kornelija Ninova e përcaktoi aktin si të paprecedentë..

botuar më 22-06-29 4.51.MD