Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Roberto Fico: Integrimi evropian i Ballkanit Perëndimor është i një rëndësie strategjike për BE-në

Roberto Fico dhe Nikolla Minçev
Foto: BGNES

Zgjerimi i Bashkimit Evropian me vendet e Ballkanit Perëndimor është i një rëndësie strategjike për Bashkimin Evropian. Kështu deklaroi në Kuvendin Popullor Kryetari i Dhomës së Deputetëve të Italisë, Roberto Fico, i cili ndodhet për një vizitë zyrtare në Bullgari me ftesë të Kryetarit të Kuvendit Popullor Nikolla Minçev. Bisedimet u fokusuan në rëndësinë e ndërtimit të korridorit të transportit № 8 dhe lidhjes së Adriatikut me Detin e Zi përmes Shqipërisë, Maqedonisë Veriore dhe Bullgarisë.

Sipas Roberto Fico, pas Planit të Rimëkëmbjes për Evropën pas pandemisë Covid, do të nevojitet një plan rikuperimi pas problemeve energjetike të shkaktuara nga lufta në Ukrainë.


Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Demarshi francez drejt Maqedonisë së Veriut për negociatat me BE-në Në Madrid, në forumin e NATO-së, Presidenti francez Emmanuel Macron tha, se ka një zgjidhje kompromisi për kornizën negociuese të Maqedonisë së Veriut që..

botuar më 22-07-01 3.16.MD

Seanca urgjente e kryeministrit për dëbimin e 70 diplomatëve rusë

Në një seancë të mbyllur, Kuvendi Popullor dëgjoi Kryeministrin e dorëhequr Kirill Petkov dhe shefat e shërbimeve të specializuara të sigurisë në lidhje me dëbimin e 70 diplomatëve rusë nga vendi ynë. Petkov u raportoi deputetëve se masa ishte..

botuar më 22-06-30 12.18.PD
Kornelija Ninova

BSP pezullon negociatat për kabinetin e ri, nuk do Kirill Petkov për kryeministër

BSP pezullon bisedimet me “Po e vazhdojmë ndryshimin” për një kabinet të ri për shkak të vendimit të Kryeministrit në dorëheqje Kirill Petkov për të dëbuar 70 diplomatë rusë. Udhëheqësja e BSP Kornelija Ninova e përcaktoi aktin si të paprecedentë..

botuar më 22-06-29 4.51.MD