Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Eurodeputetët bullgarë pyesin se cilat mund të jenë arsyet e vetos për të hyrë në Shengen

Foto: europarl.europa.eu

Socialistët bullgarë në Parlamentin Evropian iniciuan një letër drejtuar vendeve anëtare të BE-së, në të cilën pyesin se për çfarë arsye mund të vendoset vetoja për anëtarësimin e vendit tonë në Shengen. Letra u nënshkrua nga 73 eurodeputetë nga të gjitha grupet parlamentare, duke përfshirë të 17 përfaqësuesit bullgarë.

Pyetjet në letër janë:

A ka ndonjë precedent në zgjerimet e mëparshme të Shengenit ku vendet anëtare kanë kërkuar vlerësim suplementar përpara se të votojnë vendimin?

A ka një bazë ligjore për të lidhur heqjen e kufijve të brendshëm dhe nivelin e treguesve në fusha të tjera?

A cenon parimet e bashkëpunimit të sinqertë që një vend të detyrohet të mbajë përgjegjësi të plotë për zbatimin e politikës së përbashkët në një fushë të caktuar, duke u privuar nga përfitimet përkatëse për një periudhë të pacaktuar?

Letra u bë e ditur dy ditë para mbledhjes së Këshillit “Drejtësia dhe Punët e Brendshme” në Bruksel, në të cilin duhet të merret vendimi për pranimin e Bullgarisë, Rumanisë dhe Kroacisë në Shengen, njoftoi korrespondentja e BNR në Bruksel, Angelina Piskova.

Më shumë nga rubrika

Rumen Radev

Rumen Radev: Rasti me Hristijan Pendikov është një krim urrejtjeje

Është jashtëzakonisht e rëndësishme që autoritetet e Maqedonisë së Veriut këtë herë të deklarojnë qartë se rasti me Hristijan Pendikov nuk është një skandal i brendshëm, por një krim urrejtjeje për shkak të një politike dhjetëvjeçare të rrënjosjes..

botuar më 23-01-27 7.10.MD
Gëllëb Donev dhe Dimitër Kovaçevski

Sofja dhe Shkupi me aksione të përbashkëta kundër incidenteve gjatë shënimit të përvjetorit të revolucionarit bullgar Goce Dellçev

Në një bisedë telefonike kryeministri në detyrë  Gëllëb Donev diskutoi me kolegun e tij maqedonas Dimitër Kovaçevski për nevojën e festimit paqësor dhe pa probleme të 151 vjetorit të lindjes së revolucionarit bullgar Goce Dellçev më 4 shkurt...

botuar më 23-01-27 6.14.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat do të jenë pothuajse pa ndryshim. Ato minimale do të jenë nga minus 3° deri në 2°, në Sofje - 2°, maksimumi do të jetë nga 0 deri në 5°, në kryeqytet - 2°. Në veri të Bullgarisë do të bjerë borë, në verilindje sasitë do të..

botuar më 23-01-27 6.05.MD