Представете си българска народна приказка (една от най-прочутите), разказана от оркестър (с приказното име "Етно Класик Дрийм"), с музика, специално създадена за случая от Костадин Генчев, който е работил и за един от последните спектакли на Нешка Робева.
Към това добавете двама актьори с богат опит в озвучаването на анимационни филми и отлични импровизатори - Милица Гладнишка и Иван Велчеви две певици от "Мистерията на българските гласове"- Гергана Димитрова и Евелина Христова.
И още - рисуване с пясък в реално време на голям екран! Това са съставките на представлението за деца и родители - "Тримата братя и златната ябълка" - то ще се случи тази неделя в 11 часа в зала "България".
Приобщаването по един впечатляващ начин към родните приказки с тази така любопитна игра с инструментите в оркестъра - народни и класически, дава заявка за нещо ново и различно в музикално-образователния "пейзаж" на столицата.
Повече може да разберете от интервюто с Евгени Джуров - негова е адаптацията на текста на приказката специално за създаването на тази музикална картина. Ще чуете и как и защо текста в случая е дошъл след музиката, как се съчетава звука на фагота и гайдата, защо е толкова важно да се разказват приказки и къде се крие "омаята" на "Тримата братя и златната ябълка".
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..
"От твоите очи - звезди, да пия светлина" е поетично-музикална вечер, която ще се проведе в Къща-музей "Петко и Пенчо Славейкови". Станалата вече традиционна литературна среща ще се проведе на 13-ти февруари в Националния литературен музей. “Като кажем къща-музей, много от нашите слушатели си представят една старовремска къща. Да, имаме такива..
Една от последните ценности, постъпила в Националния етнографски музей (НЕМ) в началото на 2025 г., е шевично пано от селата в Дупнишко и Самоковско. Историята за откриването и придобиването е доста любопитна история и за нея пред БНР-Радио София разказа гл.ас. д-р Иглика Мишкова , и.д. зам.директор на НЕМ. Преди време в социалните..
На 12-ти февруари в РЦСИ "Топлоцентрала" световно признатата танцьорка и хореограф Aнне-Марайке Хес представя въздействащия танцов пърформанс "Warrior". “Презентирах своята работа "Warrior" миналата година в Тайпе и там срещнах Веселин (Веселин Димов - директорът на “Топлоцентрала”), който хареса пърформанса и след като дойдох в България през юни,..