Това е една наистина изключителна експозиция, събрала спомените за десетки изложби на тракийската култура по света. И както често се случва, идеята се появява от преплитането на две събития - две магистратури всъщност - едната в София, другата - в Париж.
Историята разказва по Радио София проф. Валерия Фол, която е научен ръководител и идеен двигател на събитието.
Всичко, което ще видите, ако отидете на "Московска" 5 се показва за първи път. Архивите си са "отворили" и обединили институциите у нас, но и чуждестранни посолства, изложбени зали и музеи в Европа, да не забравяме и личните архиви. Така в документи, снимки, книги, каталози и плакати са историята на голяма част от близо 80-те тракийски изложби през годините.
Официално първата изложба е композирана в „Пти пале“, Париж през 1974 г. - в годините, когато страната ни е зад "желязната завеса". Защо се е изисквала много смелост от страна на нашите учени и как тези представяния на тракийската култура се превръщат в многопластови и изключително мащабни събития - отново даваме думата на проф. Фол - чуйте!
Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..
Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..
Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци? На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.
Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..
Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..
Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..
Над 300 локации са отбелязани в първата карта за екстремни спортове в България XtremeMap. Страната ни предлага стотици възможности за адреналин - от каране на сноуборд и парапланеризъм до катерене и рафтинг. Един от създателите на картата е Светлозар Желев, който практикува екстремни спортове. Липсата на информация го подтиква да се включи в..