Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поетична вечер търси съмишленици на идеята

"Инициативата за социално израстване" и жените, на които помага, или още една история за завръщане

Снимка: facebook/ Инициатива за социално израстване

Сутрин в нашето "Радиокафе" обичаме да разказваме истории и да разказваме за добри хора, с добри идеи и добри съмишленици. Та кой не обича?! Затова с радост споделяме гостуването на Рени Трайкова, която ръководи проекта, или по-скоро инициативата, и най-вече идеята в развитие, носеща името "Инициатива за социално израстване" и Катя Кремзер, поетеса, която пък е от съмишлениците и добрите хора, които помагат.

Рени Трайкова е учила, живяла и работила в чужбина, но в един момент решава да се върне, защото, за да има промяна, трябват хора - с хора с опит, с идеи, с добронамереност. И започва, заедно с още две дами, да помага на жени в неравностойно положение и трудни житейски ситуации да "вземат живота си в ръце“. Всъщност началото е свързано със съдбата на едно конкретно момиченце, което се превръща в емблема на инициативата, която днес помага на жени от ромски общности, на такива, които са от бедни и изостанали райони, на жертви на трафик или насилие (в това отношение започват нова инициатива в Кюстендил). Иначе географският обхват е доста широк. Помощта се основава на арт-терапия чрез изработване на различни предмети. В студиото Рени донесе една прекрасна кукла, която всъщност е торбичка с лавандула (на която, припомня тя, сме износител номер едно - не Франция, както е било доскоро, а България), но оформена като кукла в лилаво. Красива наистина. И трогателна. Има и други, аранжирани в цветовете на българското знаме. Рени Трайкова си мечтае те да се превърнат в новите символи на страната ни.

Отскоро "Инициатива за социално израстване" има своя първи спечелен проект (до този момент парите са идвали от Рени и приятели), но сега започват да разгръщат дейността си и да помагат на все повече жени да загърбят миналото и да се научат да изработват с ръцете си своето бъдеще. Но търсят още съмишленици. А те понякога сами се появяват. Такъв е случаят с Катя Кремзер - българка, която живее във Виена, но дели времето си между двете столици. Тя самата е поетеса и предлага да направят поетична вечер, за да подпомогнат каузата. Кани и свои колеги - и сега те са много, ще бъдат в сряда, на 12 октомври със своите книги в 18 часа в Къщата на Елинор, а вие, ако искате да помогнете, можете също да сте там. За да научите повече за "Инициативата за социална израстване" и за поетите, които ще участват в благотворителната вечер, чуйте цялото интервю.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Симов

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, лента първа

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..

публикувано на 11.01.25 в 16:00
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13

Радичков връх, Антарктика

С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за  инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..

публикувано на 10.01.25 в 19:29
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10
Силвия Георгиева

Предизвикателствата пред общините: проектите, системата за отпадъци, преходът към еврозоната

През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..

публикувано на 10.01.25 в 17:06