Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Опасни ли са честите снимки?

Д-р Евгения Еленчева: Най-точна диагноза при заболяване на белия дроб се поставя с рентген

Снимка: alexandrovska.com
Днес в предаването обръщаме внимание на белодробните заболявания при децата и изследванията, с които задължително трябва да се диагностицират.

Кога е необходима рентгенова снимка и опасно ли е честото облъчване? Отговорите потърсихме от д-р Евгения Еленчева, детски рентгенолог - ръководител на рентгеновото отделение в Педиатричната клиника на Александровска болница.

"Ренгеновата диагностика е много важна, за да се постави точна диагноза, за да се проследи състоянието на детето. При извършването на тези графии се стремим да пазим детето, а и майките, защото те остават при по-малките деца, за да бъде фиксирано. Има изисквания за качествената снимка - детето да е симетрично. Особено, когато търсим чужди тела", каза д-р Еленчева.  

Когато родителите обичат да ядат ядки и семки, често децата аспирират чужди тела. Чуждото тяло трябва да се открие бързо, за да се направи бронхоскопия и да се извади, защото иначе започват рецидивиращи пневмонии.

Ако детето започне да кашля, трябва да се мисли за чуждо тяло


Наскоро е имало случай дори с 9-годишно дете, което е инспирирало в белия дроб метална спирала от химикал. С децата трябва винаги да се внимава. Не бива, докато ядат, да се смеят, или да кашлят. При децата аспирацията на чужди тела става много по-лесно, отколкото при възрастните. Родителите дори не разбират, а децата започват да кашлят, може да вдигнат и температура. Ако не се извади чуждото тяло се стига и до пневмонични изменения.

Снимката определя най-точно дали има изменения в белия дроб. Но след като има основание и такава преценка на педиатъра.

При една графия с новата апаратура облъчването е минимално

"Ако е необходимо, в зависимост от заболяването, ако нещата се влошат, защото медицината не е математика, трябва да се направи и контролна снимка. Ако се подобрява състоянието, детето може да не се снима пак. Диагнозата на белодробните заболявания най-вече се поставя след рентгенографията", каза д-р Евгения Еленчева.

Още за заболяванията на белия дроб и за лечението на астмата - чуйте в прикачения файл!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Село Шишковци ни очаква да празнуваме Лазаровден

Как се празнува Лазаровден в село Шишковци – родното място на художника Владимир Димитров-Майстора? Това може да разберете, ако се отзовете на поканата от кмета Илияна Петрова, и посетите селището на 10-ина километра от Кюстендил тази събота, 27 април. "Спряхме се на този празник, заради позабравените традиции – обясни пред БНР-Радио..

публикувано на 25.04.24 в 14:26

"60 от сърце" - безплатни театрални представления за деца и уязвими групи

Режисьорът Олег Степанов, продуцентът Траян Велев и актрисата Десислава Моралес са екипът, който стои зад множество инициативи, за които разказаха при своето гостуване в предаването "Добър вечер, София". Първият спектакъл разработен от тях е "Островът на съкровищата". Идеята за създаването на детско представление идва от Олег Степанов,..

публикувано на 25.04.24 в 13:50

В "Musicca Per Dramma" Йордан Владев влага свои авторски композиции от спектакли и филми

55 души на сцената е ангажирал композиторът Йордан Владев, за да представи авторския си концерт, озаглавен "Musicca Per Dramma", в Централния военен клуб (ЦВК) в София. Събитието е насрочено за 28 април, навръх Цветница. "Това е проект, който е базиран върху музика за театър, за кино, която съм писал през последните над 20 години...

публикувано на 25.04.24 в 13:10

Откриват с изложба обновения Клуб на фоторепортера в подлеза под Ларгото

Клубът на фоторепортера отново отваря врати в подлеза под Ларгото. След обновяването, в него ще бъдат представени фотографии на изявени български и чуждестранни фоторепортери от национални медии. Те ще покажат най-силните си кадри от България и света. На 14 май ще бъде открита изложбата “Фотожурналистиката е жива“, която показва състоянието на..

публикувано на 25.04.24 в 12:25

Виолина Доцева и Кристина Топалова – KEYA с първи съвместен музикален проект

Първият си съвместен музикален проект осъществиха Виолина Доцева и Кристина Топалова - KEYA , споделиха те пред Радио София. „Преди това имахме един музикално-театрален проект, по сонетите на Шекспир, който аз инициирах. Не познавах тогава Виолина и си казах, че много ми харесва нейната енергия и нейното излъчване, и искам да работя с нея“,..

публикувано на 25.04.24 в 11:11

1 400 000 лева за ремонти и изграждане на тротоари в столичния район "Надежда"

Започна реконструкцията на тротоари в район „Надежда“, каза пред Радио София кметът Димитър Димов. „На няколко места в момента се изграждат нови тротоари – на ул. „Вера Игнатиева“, около 101-во училище. Приоритетно изграждаме нови тротоари, там където липсват около детски градини и училища. Около 24-та ДГ ще се правят нови тротоари, там работим и по..

публикувано на 25.04.24 в 10:07

Изградиха "Зелен коридор на здравето в "Надежда"

Приключи проектът за достъпна градска среда „Зелен коридор на здравето в „Надежда“, реализиран в рамките на проект URBiNAT. Целта е да се активира физическата активност на жителите на района, каза пред Радио София Милена Ташева, която представлява академичния партньор на Столичната община по програма „Хоризонт 2020“. Тя добави, че е изграден..

публикувано на 25.04.24 в 09:12