Границата на ПП "Витоша" е доста неясна и водещо в определянето й е между горския фонд и поземлените територии. Застрояването в границите на парка е процес, който се развива от създаването му през 1934 година. Още по-тревожно е, че с новия Закон за защитените територии отпадна понятието буферна зона, което позволи застрояването да стигне до границите на парка.
Тенденцията се развива повече от 50 години и в периода, когато общината е стопанисвала парка периодично за правени регулационни промени.
В момента има цели кварталчета по периферията,които попадат във Витоша.
Това обяви в предаването "Радиокафе" директорът на ПП "Витоша" Снежана Петрова. Тя беше гост в предаването ,което Радио София излъчи тази неделя от Детския екостационар "Бели брези".
Бъдещето на Витоша зависи от новия план на управление
Новият план за управление на ПП "Витоша" е с 10 годишен период на действие, в който се поставят хоризонтите за това какво ще се случва. В него са формулирани точно зоните и режимите в тях за това,което е забранено в парка. Планът обаче е просрочен с повече от 5 месеца и все още чака в министерството на околната среда и водите насрочване на Висш експертен съвет. Важно е да влезе в сила, тъй като старият план е изчерпан, а по новия има възможности за финансиране по европейски проекти.
"Човекът близо до природата"
Между 1.5 и 3 млн. души са годишните посещения в Природния парк "Витоша". Оценката на базата е,че тя е достатъчна и трябва да се модернизира. Необходими са мерки по отношение на инжинерната инфраструктура. Също така има нужда от нов модел за достъпността до планината, тъй като през почивните дни Витоша се превръща в паркинг на София.
Директорът на ПП "Витоша" Снежана Петрова обяви данни от видеонаблюдението /двете камери на Драгалевския път и на този от Бояна/, което показва, че средно месечно в парка влизат 25 248 автомобила. В работните дни те са 14 168 , през почивните дни 7 648. Много трудно могат да се спрат колите ако не се намери алтернатива. От ПП "Витоша" предлагат да бъде въведен вътрешно-парков транспорт, допълни Снежана Петрова.
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..