Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ренесанс на игрите на открито

2
Снимка: socbg.com
В деня, в който честваме Независимостта на България се връщаме към нашето детство и по-скоро към игрите на открито, които малко по-големите си спомнят.
Гост в студиото е Надя Петкова - създател на група Детски игри на открито в социалните мрежи за игри навън.
Идеята хрумна съвсем спонтанно, в разговор с моя приятелка си говорихме за игрите, които сме си играли като малки. Тя започна да  ми разказва за играта „кър“, която аз не знаех. Започна да ми обяснява разпалено как са я играли в квартала, колко било весело, а пък започнах да и разказвам за други, игри. Така спонтанно решихме  да създадем една група, в която всеки да споделя правилата на  игри, на които е играл детството и всички игри да се съберат на едно място, за да знаят правилата и децата да си играят - обясни Надя Петкова.

Всеки може да вземе една боя и да нарисува една Дама пред блока, казва Красимир Ивковски, който от няколко години събира всички деца от квартала пред блока и заедно играят с тях на най-различни игри от детството.
Самият Кристиян е родител на 8-годишно момче и разказва, че идеята му дошла, когато синът му бил на 5 години и когато го завел в близката градинка забелязал, че всички деца седели на пейките, забили поглед в телефоните си. След това бащата се заел да обясни на всички подрастващи как се играе на стражари и апаши, на дама, на ура и на лимки (или топчета).
С всички деца се събираме да играем около църквичката пред нас и играем до късно през нощта, поначало и аз имах, много весело детство и искам да ги науча… най -важното нещо минава пред очите ни, през ръцете ни и не можем да го оправим - казва Кристиян.

Като всеки родител на малко дете денят ми е разделен между работата и детската площадка - признава Мая Цанева - една от съоснователите на гражданска инициатива За безопасните детски площадки.
Аз самата имам много хубави спомени от моето детство, когато почти не се прибирах в къщи, спомня си с усмивка Мая.
Има известен ренесанс на старите детски игри на открито. Миналото лято бяха изкупени  всички въжета за скачане навън. Родителите помнят тези игри и искат да ги предадат на децата си, коментира още Мая.

Чуйте събеседниците в Радиоприемницата днес.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10
Силвия Георгиева

Предизвикателствата пред общините: проектите, системата за отпадъци, преходът към еврозоната

През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..

публикувано на 10.01.25 в 17:06

Как производители и купувачи посрещат повишаването на цените на хляба?

С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..

публикувано на 10.01.25 в 16:53
Посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански

Сигурността в Европа ще е основният приоритет на полското председателството на Съвета на ЕС

На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..

публикувано на 10.01.25 в 16:11
Елена Телбис б БНР-Радио София

Насилието над жени в моноспектакъла "Prima Facie" на актрисата Елена Телбис

Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Защо държавата трябва спешно да компенсира небитовите потребители на електроенергия?

Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...

публикувано на 10.01.25 в 15:20
Георги Киряков

Георги Киряков: А върху каква проектоуправленска програма преговарят партиите?

Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..

публикувано на 10.01.25 в 14:54