Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учениците в ТУЕС създават проекти за бакалавърска степен

Започнало като експеримент, днес IT училището навършва 30 години

Снимка: Катя Василева

Кариерното развитие на младите хора след последния училищен звънец обсъждаме в предаването "Радиоприемница" тази седмица. В първата от поредицата срещи ни гостуваха директорът на Технологичното училище "Електронни системи" към Техническия университет доц. Стела Стефанова, преподавателят инж. Росен Витанов и дванайсетокласниците Илиян Кордев и Владимир Гаристов. Илиян е носител на Младежката награда на БАИТ за 2017 година, а Владимир е победител в Националното състезание за компютърни мрежи.

Технологичното училище "Електронни системи" е създадено преди 30 години като експеримент, а днес е едно от най-изявените училища в България, които подготвят IT специалисти. То постига добра интеграция на усилията на образователните структури и от средното, и от висшето образование. Идеята се оказва изключително успешна, тъй като се проявяват много положителни страни в обучението като академичния дух, университетските методи на преподаване и избора на преподавателите с конкурс. Другата силна страна на тази интеграция са усилията на бизнеса, тъй като много от завършилите училището вече са успешни IT специалисти, които ръководят собствени компании.

Една инициатива на технологичното училище напоследък придоби огромна популярност. Това е поредица от хакатони, които организират самите ученици, като последният от тях обедини усилията на повече от 200 ученици, които пишат код в областта на програмирането, уеб приложенията и embedded системи.

Инж Росен Витанов, който също е завършил училището, обясни, че е избрал да се върне и да обучава младежите, след като осъзнава какво е получил от ТУЕС като знания, оформяне на личността и в кариерния му път и обобщи: Вътрешно усетих нуждата да "върна жеста". Той обърна внимание и на представянето на неговите ученици на проведения на 28 април "ТУЕС фест". Илиян и Владимир разказаха и за своето участие във форума с разработен модел на автономен автомобил за студентско състезание в Германия и със система за предпазване срещу хакерски атаки чрез използване на алгоритми за изкуствен интелект. Владимир добави, че отборът на ТУЕС по традиция се представя  че Националното състезание за компютърни мрежи. Вероятно това им дава допълнителна увереност, тъй като и двамата са категорични, че има бъдеще за реализация на младите хора в електронната промишленост и технологиите в България.

Доц. Стела Стефанова отбеляза, че "ТУЕС фест" доказва, че възпитаниците на училището не започват кариерния си път, след като завършат образованието си. Те се ориентират още  в осми клас къде са по-силни интересите им и към каква по-тясна професионална реализация ще се насочат. Част от тях дори започват работа, още докато са ученици. В заключение тя обърна внимание, че учениците от ТУЕС създават продукти, които са с по-високо ниво като сложност, като идеи и като приложение на IT технологии, дори от това на някои разработки за бакалаварска степен.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10
Силвия Георгиева

Предизвикателствата пред общините: проектите, системата за отпадъци, преходът към еврозоната

През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..

публикувано на 10.01.25 в 17:06

Как производители и купувачи посрещат повишаването на цените на хляба?

С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..

публикувано на 10.01.25 в 16:53
Посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански

Сигурността в Европа ще е основният приоритет на полското председателството на Съвета на ЕС

На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..

публикувано на 10.01.25 в 16:11
Елена Телбис б БНР-Радио София

Насилието над жени в моноспектакъла "Prima Facie" на актрисата Елена Телбис

Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Защо държавата трябва спешно да компенсира небитовите потребители на електроенергия?

Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...

публикувано на 10.01.25 в 15:20
Георги Киряков

Георги Киряков: А върху каква проектоуправленска програма преговарят партиите?

Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..

публикувано на 10.01.25 в 14:54