Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Три млади българки с пробив в изследването за муковисцидоза

Българският отбор по синтетична биология се завърна с бронзово отличие от Международното състезание iGEM, което се проведе в Бостън, САЩ. Трите студентки по "Молекулярна биология" Ася, Микаела и Славена, са изобретили нов начин за диагностициране на заболяването муковисцидоза.

Представянето на проекта се състои в устна презентация пред публика и постерна презентация, където ни задават допълнителни въпроси. Съдиите лично дойдоха да ни поздравят. От една страна, защото сме само три и сме се представили по блестящ начин. Поздравиха ни и защото сме избрали точно това заболяване, защото България има история с това, че не се справя добре с диагностицирането именно на муковисцидозата, а и има много пациенти в България с това заболяване и доста лоша статистика на преживяемост, разказа Ася.

Тестът ни се базира на изследване на нивата на кръвната захар, който диабетиците си правят вкъщи. Искаме да постигнем същото - хората да могат да си закупят нашия тест от аптеката и да се диагностицират вкъщи дали са носители на тази мутация или не, обясни Микаела.

Иновативното в теста е, че използва нещо, което се намира свободно в природата - малки части от бактерии, които са модифицирани така, че да работят в полза на лекарите и когато в тестовото поле се сложи проба от човека, който се изследва, те намират мутацията, ако я има, прикрепят се към нея и след определено време дават лесен за тълкуване цветен отговор. Снимка

Проектът, който трите момичета разработват, работи на същия принцип, по който диабетиците изследват кръвната си захар. Целта на младите учени е тестът да бъде точен, евтин и лесно достъпен за хората. Причината да си поставят тази задача е фактът, че подобни тестове съществуват, но са прекалено скъпи.
 Подробности около състезанието по синтетична биология и иновативния проект чуйте в аудиото.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Копривщенци в Египет - Масърлиете

Днес разказваме за смели българи, готови да се борят с всевъзможни житейски трудности. В името на по-добрия живот на семействата си, те избират пътя на гурбета. При това в далечен и горещ Египет.  Тези предприемчиви българи от Копривщица наричат масърлиете.  Маср - на арабски език това е името на страната Египет.  Предимно в Кайро и Александрия,..

публикувано на 03.08.24 в 16:00
Проект за комплекс България на Георги и Димитър Фингови

Софийски разкази: Архитектите Георги и Димитър Фингови

Изкуствоведът Теодор Караколев, фондация "Български архитектурен модернизъм" за баща и син Фингови: "По-украсените стилове, като сецесиона са по-популярни от модернизма и затова Фингов-баща е сред най-популярните архитекти у нас. След Пловдив, идва в София и работи заедно с арх. Кирил Маричков по множество проекти, като доста училища в София - като..

публикувано на 03.08.24 в 15:00
Явора и Кен

Адресите на любовта - Явора Стоилова и Кен Нагай

Всички са против брака на внучката на Яворов и потомъка на самурай Явора Стоилова е оперна певица със световна кариера, но у нас е по-известна със забележителните си корени. Тя е дъщеря на племенницата на Пейо Крачолов Яворов и най-ревностна негова изследователка Ганка Найденова и на художника класик Васил Стоилов. Кен Нагай е поет,..

публикувано на 03.08.24 в 14:00
Десислава Желева

Усещане за повече уют

Какви са ползите от воденето на читателски дневник, могат ли и възрастните да водят читателски дневник, какво трябва да съдържа той, съпоставка на книжните читателски дневници и Goodreads.  Събеседник   ни е   Десислава Желева - автор, създател на един от първите читателски дневници за възрастни: "Моята учителка във втори клас ни научи, в..

публикувано на 03.08.24 в 11:42

Музиката усмихва децата

Стартира новият сезон на "Rock School на колела". Проектът организира музикални уроци по китара, цигулка, пиано и ударни инструменти и работилници в открити градски пространства. Кратък разказ от  Александра Михайлова: " Досега обиколихме два парка. Имаше деца, които ни чакаха на място. Музиката усмихва децата. Работилниците ни са отворени..

публикувано на 03.08.24 в 10:51

Радостта е двигател

Лятна академия за деца и ученици НХА София – август 2024 г. ЛАДУ през 2024 година се посвещава на XXXIII летни олимпийски игри в Париж и 130-ата годишнина от рождението на художника Жорж Папазов. Подробностите от  Мария Ландова:  "Децата се раждат с много дарове. Те трябва да усетят радостта да правят нещо. Във всяко нещо има място за..

публикувано на 03.08.24 в 10:46

Общуваме с разширяваща се група хора

Дигитализацията и предоставянето на качествени цифрови услуги за потребителите е основен приоритет в дейността на Столична библиотека през последните 10 години. Столична библиотека е определена за дигитален център (Хъб) за Югозападен район, включващ дигитално съдържание от регионалните библиотеки в Благоевград, Кюстендил, София и Перник. Светослава..

публикувано на 03.08.24 в 09:56