И докато се опитвахме да разберем повече за нейната професия, научихме, че да станеш стюардеса май е по-трудно от влизане в „Харвард“.
Когато една авиокомпания обяви, че разполага с хиляда места за стюардеси - за полети за 2018 г., за постовете са кандидатствали над 125 000 души. Това означава, че от тях са били одобрени по-малко от 1%. За сравнение, през 2016 г. например, в „Харвард“ са приети 5.1% от кандидатите.
Погрешно е да се смята, че стюардесите са просто сервитьорки в небето. Най-важният им приоритет е сигурността на пътниците. Мечтата за пътуване до екзотични дестинации много бързо се сменя с действителността, когато стюардесите трябва да преминат през различни ситуации, сред които катастрофа, пожар, преди това изучаване на спешни процедури, самозащита и научаване на разположението и оборудването на всеки самолет.
Ние разпитахме Анжела, която на 23 години е вече главна стюардеса в една от големите европейски авиокомпании, как се минава през всичко това. Всъщност, тя ни разказа, че мечтата ѝ е била да бъде на голяма сцена и да обикаля света и успява да ги съчетае. Завършва Националното училище за танцово изкуство, а след това и преподава български фолклор. Танцувала е в ансамбъл "Филип Кутев", а сега танцува по-скоро за удоволствие.
След като завършва НУТИ, се запалва и по латино танците и там открива себе си.
Авантюристът в нея обаче не стои мирен и Анжела кандидатства за място на стюардеса в една от големите европейски компании. Не изоставя и образованието си - записва се да учи икономика на околната среда.
Казва, че нещата трудно се съчетават, но вярва, че докато човек е млад, трябва да се възползва от всяко предизвикателство и всяка възможност, която му се отдава.
"Танците връщат усмивката ми в моменти, в които съм напрегната", обяснява Анжела.
Стресът пък идва от авиацията и отговорностите, свързани с професията, но пък допълва, че "има много предизвикателства, пътувания и професионализъм."
"Отговорностите и задълженията са много, но благодарение на тях съм се научила да се справям с трудностите и да съм самостоятелна."
Разказва, че в нейната компания всяка една стюардеса е отговорна за 50 човека, а главната е отговорна за абсолютно всички.
"За нас най-важното е пътниците да се чувстват удобно и да пристигнат безопасно. Ние сме там, за да помагаме в трудни ситуации. Ако на някой му стане лошо, някой не се чувства добре, ние сме тези, които взимат нещата в ръце."
Какви качества трябва да притежава една стюардеса, как е организиран работният процес и кои са най-впечатляващите преживявания в небето, на които е ставала свидетел Анжела– чуйте в звуковия файл.
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..