Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дария дьо Бове: Всичко може да се превърне в изкуство

Дария дьо Бове
Снимка: Лили Големинова
Дария дьо Бове е истинска парижанка, родена си е във френската столица и носи онзи естествено-небрежен шик, така характерен за французойките. Дария е куратор в музея Пале дьо Токио в Париж, като е работила известно време в Италия и САЩ. Израснала е в артистично семейство, и двамата ѝ родители са специалисти в сферата на ориенталското изкуство. От вчера тя е в София. Поводът е участието ѝ в един дългосрочен проект на галерията Сариев/Марков, свързан с артистични резиденции, семинари и цялостния разговор за съвременното изкуство в публичното пространство. Проектът се реализира с подкрепата на Столичната община и Френския културен институт, а началото бе поставено с лекция на Дария дьо Бове, в която тя разказа за случващото се в Париж и околностите през последните години, като най-ранният пример, който тя даде, беше от 1976-д, а най-късният даже още е не е реализиран докрай (случва се в момента).

Специално за Радио София тя разказа за някои от изложбите, с които се гордее, че е направила - като двата проекта за Пале дьо Токио с австралийката Анджелика Месити, която представлява страната си на биеналето във Венеция; за детските си спомени за Кристо и опаковането на Пон Ньоф (проект, който беше включен в нейната лекция) - "бях много впечатлена, защото изведнъж светът се отвори за мен и осъзнах, че всичко е възможно и всичко може да се превърне в изкуство", за причините да стане куратор - "стана естествено, не съм си казвала просто исках да се занимавам с изкуство, да работя с хора на изкуството и постепенно осъзнах, че именно те осмислят живота, така че съм много щастлива, че избрах тази професия".

Съвременното изкуство за Дария дьо Бове е огледало на обществото, а публичното пространство е нещо като агората в миналото, пространство, в което всеки може да изразява себе си. Затова и в своите лекции тя винаги обръща внимание и на street art, "което най-после е признато като форма на изкуство, а преди не беше така. Всяка форма на себеизразяване в общественото пространство, стига да не е обидна за някого и да уважава облика и архитектурата на града - защо не, нека бъдем с отворено съзнание. В примерите, които давам от Париж, има творби, които са инициирани от гражданите, не от официална градска комисия, така че хората сами могат да поискат изкуство тук или там. Понякога всичко започва от конкретен творец, друг път - от конкретно мястo" - казва Дария дьо Бове и дори препоръчва какво да видим, ако утре решим да прескочим до Париж.

Иначе разговорът за съвременното изкуство е много важен - то не винаги е разбираемо от пръв поглед, свързано е не само с настоящия контекст, но и с миналото. Дария дьо Бове прави интересен паралел между изкуството в публичното пространство в страни като Франция и Италия, страни с многовековно наследство - във всяко едно отношение, върху което "стъпва" съвременното изкуство и САЩ (по-нова държава, с различен политически контекст), но все пак и трите представляват западния свят. Докато в държави като България, "въпреки че и вие имате традиции, свързани с паметници и скулптури, това не е съвременно изкуство".

А за изкуството никога не е твърде рано да се говори (включително и на децата). Самата Сария дьо Бове има две дъщери (на 7 и 10 години) и ги води по музеи и галерии - "е, не прекалено често" - с усмивка добавя тя.

Чуйте повече в разговора на Лили Големинова с Дария дьо Бове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стартира 17-ото издание на Програма "Европа" на Столичната община

На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..

публикувано на 11.02.25 в 16:41

"Аника в градините на Людмил Георгиев" събира опитен графѝк с детското въображение

"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..

публикувано на 11.02.25 в 15:40
Снимката е илюстративна

Яна Алексиева: Основният проблем за употребата на вейпове от подрастващи е липсата на контрол

Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..

публикувано на 11.02.25 в 15:35
Димитър Коцев-Шошо

Димитър Коцев-Шошо представя романа си "Скарида", който излиза и на английски

Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..

публикувано на 11.02.25 в 15:29
Д-р Гергана Гешанова

Д-р Гергана Гешанова: Много държави се справиха с вейповете, като прекратиха вноса им

За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим".  "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..

публикувано на 11.02.25 в 14:44
Директорът на Къща-музей

В Къща-музей "Петко и Пенчо Славейкови" организират поетична вечер, вдъхновена от Деня на влюбените

"От твоите очи - звезди, да пия светлина" е поетично-музикална вечер, която ще се проведе в Къща-музей "Петко и Пенчо Славейкови". Станалата вече традиционна литературна среща ще се проведе на 13-ти февруари в Националния литературен музей. “Като кажем къща-музей, много от нашите слушатели си представят една старовремска къща. Да, имаме такива..

публикувано на 11.02.25 в 14:36
Дареното пано

Пано с български шевици на повече от век беше дарено на Етнографския музей

Една от последните ценности, постъпила в Националния етнографски музей (НЕМ) в началото на 2025 г., е шевично пано от селата в Дупнишко и Самоковско. Историята за откриването и придобиването е доста любопитна история и за нея пред БНР-Радио София разказа гл.ас. д-р Иглика Мишкова , и.д. зам.директор на НЕМ. Преди време в социалните..

публикувано на 11.02.25 в 13:40