Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Стоян Лазаров: Всяка бременна жена трябва да бъде прегледана за сърдечни малформации на плода

Причините за тези малформации са различни, някои от тях все още са неизвестни, посочи детският кардиохирург

Снимка: БГНЕС
Двама утвърдени специалисти от Германия оперираха заедно с екипите на Националната кардиологична болница шест деца с вродена малформация на клапите на сърцето. Проф. Герардус Бенинк, началник на Детската сърдечна хирургия в Кьолн, и детският кардиолог проф. Шрирам идват в България повече от 10 години, за да обменят опит с нашите детски кардиолози.

Причините, които предизвикват сърдечните малформации, въздействат още в първите 15-30 дни на бременността, когато се формира сърдечно-съдовата система на плода. Рискът за развитие на малформации се увеличава, ако в семейството вече има дете или някой от родителите със същото заболяване. За възможностите на медицината за диагностициране и лечение на вродените сърдечни малформации разговаряхме с д-р Стоян Лазаров, завеждащ звеното по детска кардиохирургия в Националната кардиологична болница:

"Причините са различни, някои от тях са неизвестни. Някои от тях са свързани с генетични фактори, с наследственост - някъде в рода е имало такива малформации. Някои от причините за тях са свързани с работа в замърсена среда, в много ранната фаза на бременността, или заболяване. Част от тези болести са толкова невинни, че майката ги пропуска като факт и само след щателно разпитване, се установява, че е карала грип или настинка на крака и е взимала някакво лекарство. Независимо от това какви са причините тези заболявания в момента са лечими, практически на 100 процента".

Снимка: НКБД-р Стоян Лазаров посочи сред възможните лекарства, коитомогат да повлияят плода кортикостероидите, антибиотиците, антивирусни лекарства, хормонални заместители. Но специалистът уточни, че въздействието им е индивидуално. Всяка необходимост за приемане на медикаменти трябва да бъде консултирана от гинеколог.

"Всяка една бременна жена трябва да бъде прегледана в периода между 16-ата и 20-ата гестационна седмица, специално за сърцето на плода. Тогава може да се разбере дали има структурна промяна в сърцето и дали тази промяна ще изисква преоценка на това дали майката да износи плода и след това да се търси решение на проблема или може да се наложи прекъсване на бременността в тази много ранна фаза. Понякога малформацията е толкова тежка, че решението за детето е серия от операции, което не всяко семейство би искало".


Все още обаче сърцето остава една неясна зона, заради миниатюрните размери, които има по време на бременността. Но ако във фамилната история на едно семейство е имало такива проблеми, семейството трябва да направи и генетични изследвания.

Една от най-сложните малформации, с които бебето може да се роди, е т. нар. транспозиция на големите артерии (размяна на местата на аортата и белодробната артерия), посочи хирургът. Ако тя бъде диагностицирана по време на бременността, тази малформация подлежи на операция още в първата седмица след раждането, а децата след това са практически здрави.

"Когато сме подготвени, транспортът е осигурен и екипите са на място, за да се предприемат съответните действия, можем да гарантираме чудесни резултати и здрави деца след операцията, които могат да се занимават и със спорт".

Д-р Стоян Лазаров добави, че София това лято ще бъде домакин на Световния конгрес по детска кардиохирургия. Проблем обаче има с осигуряване на средства за провеждане на мероприятие на нашите специалисти по време на форума. За момента детските ни кардиолози са получили финансова подкрепа единствено от семейство бизнесмени.

Още за операциите при другите сърдечни малформации и за съвместната работа с германските специалисти - чуйте в звуковите файлове!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ролята на медиаторите в междусъседски спор

Какви са правата ни в междусъседски спор и как да подходим най-умно в решаването на казуси? Проблемите могат да бъдат от най-различно естество, а има и случаи завършили фатално за едната от страните. Подробности разказа адв. Албена Комитова. Тя е медиатор, обучител с 18 години медиаторска практика и 24 годни адвокатска практика към Софийска..

публикувано на 10.09.24 в 18:26

Готови ли са аптеките за електронните рецепти

От началото на септември аптеките работят по нови правила за електронните рецепти - какво въвежда тази промяна? Според публикациите в медиите голяма част от аптеките не са готови да работят по новите изисквания, защото още не са променили своя софтуер. От Асоциацията на собствениците на аптеки са заявили, че подобно отношение е безпардонно към..

публикувано на 10.09.24 в 17:07

Има ли недостиг на учители?

Преди 15 септември има ли недостиг на учители и как процедират директорите с този проблем? Освен това, навсякъде още не са приключили ремонтните дейности, които може да влоши спокойната обстановка, която предполага един учебен процес. По темата коментар направи Диян Стаматов, директор на 119 училище "Акад. Михаил Арнаудов" в София и председател на..

публикувано на 10.09.24 в 15:46
Снимки: Марио Александров

Евроазиатските рисчета в зоопарка са момчета

Вече е известен полът на двете евроазиатски рисчета, които се родиха в Софийския зоопарк. Те са мъжки, съобщават от софийската Зоологическа градина. Двете момченца и майка им Куанта могат да бъдат видени сутрин рано и в по-късните следобедни часове, когато има по-малко посетители, да си играят във външното заграждение, посочват от зоопарка...

публикувано на 10.09.24 в 15:21

D2 с Дичо и гости отбелязват 25 г. с концерт в Борисовата градина

25 години е младежка възраст за човека, но за рок група това е дълголетие, което си заслужава да бъде отбелязано не само в музикалните енциклопедии. През 2024 г. група D2 показа в много градове не само жизненост, но и много енергия за срещи с публиката, сред която са фенове от не едно поколение. На 10 май 2024 г. бандата зарадва..

публикувано на 10.09.24 в 14:18
Постамент с визията на Хомо Фабер 2024, Венеция

Българското участие на биеналето за занаятчийско изкуство "Хомо Фабер 2024"

Трима българи участват в третото издание на биеналето за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер 2024" , което се провежда от 1 до 30 септември в пространствата на фондация Джорджо Чини на остров Сан Джорджо Маджоре във Венеция. Сред подбраните произведения за изложбите на биеналето са творби на съвременния бижутер Димитър Станков и на..

публикувано на 10.09.24 в 12:29

Леле, да идем на фестивал с укулеле!

За шести път София е домакин на любопитния фестивал Uke Fest , в който има много настроение и музика, а както и името подсказва главна роля почти във всички събития е малката симпатична китарка, по-правилно казано – укулелето. Дата е 15 септември (неделя), а началото – 11 часа, обяви пред БНР-Радио София Юлия Лилова , която освен сред..

публикувано на 10.09.24 в 09:49