Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Радин Цонев:

Тежест в дясно, безсъние или сънливост може да подсказват чернодробен проблем

| обновено на 15.05.19 в 15:19

Едно проучване, проведено неотдавна, показа, че всеки трети българин не знае къде се намира черният му дроб. Дали това е толкова важно обаче? В предаването "Радиоприемница" по Радио София д-р Радин Цонев, началник на Отделението по гастроентерология в болница "Токуда" каза, че всъщност много хора знаят къде е черният им дроб, но не знаят по колко да пият и колко са безопасните дози алкохол. Съществуват норми, приети от Световната здравна организация, които, приведени към практиката означават, 20 гр ракия, чаша бяло или червено вино или 330 мл бира, подчерта д-р Цонев. Качеството на алкохола също е известен фактор, но на първо място вредното въздействие се дължи на прекаленото количество.

Алкохолът, обаче, не е единственият враг на черния дроб. До него се нарежда и хепатитът, но и още един сериозен противник - метаболитните заболявания. Дори при въздържателите това са неалкохолната стеатозна болест, диабетът и наднорменото тегло. Хроничното изтощаване на този важен орган вследствие на алкохола отваря пътя за възпалителните промени и настъпването на фиброзната тъкан, а оттук-нататък крачката до цироза е съвсем малка. 

Достигането до стадия на чернодробната недостатъчност обикновено не оставя много място за лечение. Единствената възможност, която имат такива пациенти, е да се подложат на чернодробна трансплантация. За съжаление обаче няма много донорски ситуации, като през 2018 година се извършени не повече от 10 операции, и на практика тези пациенти нямат почти никакъв шанс, посочи гастроентерологът.        

д-р Радин ЦоневНякои от симптомите, които може да са индикатор за проблем с черния дроб, са тежест в дясно, потъмняване на урината, безсъние или повишена сънливост, а по-рядко и сърцебиене. В такъв случай специалистът препоръчва да бъде направено изследване на чернодробни ензими, което не е скъпо. В момента се водят преговори, и тези изследвания до година-две може да бъдат добавени в наръчника на личния лекар като скрийнингов метод за всички чернодробни уврежания. По специализирано изследване е неинвазивното измерване на плътността на черния дроб, което замества чернодробната биопсия.

Д-р Радин Цонев обясни също, че много често съвременната медицина разчита на нетрадиционни средства, тъй като много медикаменти се регистрират като хранителни добавки. На различни места пък се използват продукти от естествен произход като смлян животински жлъчен мехур. При установено омазняване на черния дроб, например, не е удачно използване на хепатопротектори, а е редно да бъдат прилагани медикаменти, чрез които да бъде отстранена причината за омазняването - холестерола, триглицеридите, високата кръвна захар, пикочната киселина и инсулиновата резистентност.

Несъмнено един от най-важните елементи за здрав черен дроб е подходящата храна. Тук специалистът препоръчва Средиземноморската диета - морски дарове, морски продукти, както и плодове и зеленчуци с ограничаване на въглехидратите до минимум - хляба и сладките храни.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Още по темата

Проф. д-р Красимир Антонов

Проф. Красимир Антонов: Гладуването е най-големият бич за омазнения черен дроб

Тази седмица в "Радиоприемница" се фокусираме върху кампаниите за здраве, а днешната ни тема беше посветена на „лабораторията на нашия организъм“, както често е наричан черният дроб. Според статистика на агенция „Блу Пойнт“ се оказва, че много..

публикувано на 15.05.19 в 16:02
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какви са нашите права като туристи?

Туристическият сезон набира скорост. Какво е нивото на предлаганите туристически услуги, отговарят ли те на реалността. Какво следва да предприемем, ако не е така. Събеседник в  предаването "Ритъмът на столицата" е Габриела Руменова от "Ние,..

публикувано на 09.07.24 в 15:45

Парамедиците в България

Съюзът на парамедиците в България разработи проект за уеднаквяване на теоретичната и практическа подготовка на парамедиците по модел на Европейската общност по спешна медицина. Той решава един от най-сериозните проблеми в България – различните..

публикувано на 09.07.24 в 15:34
СУ

СУ "Св.св. Кирил и Методий" в Сливница - иновативно училище с история

В средното училище "Св.св. Кирил и Методий" в гр. Сливница днес се обучават 548 ученици, от които 46 деца - в предучилищната група. Изградено е върху площ 14 800 кв.м. с две сгради. Към училището има две конферентни зали с 200 места, фитнес..

публикувано на 09.07.24 в 12:27
Снимки: Топлоцентрала

Два дни "Топлофест" ни държи "високо във въздуха" с цирк и музика

Петото издание на фестивала на РЦСИ „Топлоцентрала“, с който центърът закрива артистичния сезон, тази година ще се проведе на 13 и 14 юли, а водещ акцент на събитието ще бъде темата "Високо във въздуха" . "Интензитетът, с който работим, ме..

публикувано на 09.07.24 в 11:28

Биляна Цолова ще представи България на световния финал на "Dance Your Style"

23-годишната хореографка Биляна Цолова-Bibliq ще представи България на световния финал на Dance Your Style в Мумбай на 9 ноември т.г.. Тя е победител в третото издание на Dance Your Style България 2024.  След поредица оспорвани танцови "битки" срещу..

публикувано на 09.07.24 в 10:10

Модни дизайнери "потопиха" 200 кг дрехи на морското дъно

Арт инсталация , направена от 200 кг дрехи , изненадва от началото на юли посетителите на софийски търговски център. В нея могат да се видят медузи от памучни ризи върху конструкции от банели, риби от суичъри и детска карнавална рокля,..

публикувано на 09.07.24 в 09:49

Писатели, деца и граждани с поклон пред паметника на Вазов в София

Честването на рождениeто на Иван Вазов (днес се навършват 174 години) тази година преминава и под знака на кръглата годишнина от първото самостоятелно българско издание на романа "Под игото", публикуван през 1894 г. от издателство „Т. Ф...

публикувано на 09.07.24 в 08:55