Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хипертонията - втората по значимост и честота причина за хронична бъбречна недостатъчност

Снимка: pixabay.com
Тази седмица водещата ни тема в "Радиопроемница" са кампаниите за здраве, а днес, когато отбелязваме Световния ден за борба с хипертонията, обърнахме внимание на това заболяване и кампаниите, съсредоточени върху него. 11 града в страната се включиха в националната здравна кампания „Качеството на фокус при оптимален контрол на кръвно налягане“, а в откритите пунктове гражданите могат да се информират за проблемите на хипертонията, с възможност за квалифицирани консултации за хипертоници.

Благодарение на кампаниите се постигат добри резултати за нашето здраве – в това са категорични и от Българската лига по хипертония. Скрининговите изследвания дават възможност за проследяване на пациентите. Контролът се подобрява, твърдят лекари, защото 49  процента от хипертониците са контролирани. Определени проблеми обаче се задълбочават - такъв е проблемът с начина, по който се измерва кръвното налягане.

Снимката, която може да се получи при лекар, независимо от това какъв специалист е, е моментна. Много по-важно е човек да бъде обучен върху това как правилно да разпознава ненормално артериално налягане в естествената му среда, каквато е домашната, посочва проф. Постаджиян, член на Българската лига по хипертония.

Дефиницията на хипертония е 140/90 за всички възрастови групи, с изключение на възрастните над 80 г., където можем да кажем, че хипертоник е този, който има кръвно над 160 горно артериално налягане.

Целта ни е артериалното налягане да бъде под 140/90 и ако терапията е добре толерирана, при болшинството на състоянията да отиде на 130/80, обясни още проф. Постаджиян.

По статистика хипертонията е втората по значимост и честота причина за хронична бъбречна недостатъчност след диабета. Контролът, обаче, е с отчайващи резултати, твърди проф Богов.

Около 75% от пациентите са с лош контрол по отношение на артериалното налягане и само около 35% са добре контролирани, правилно лекувани и в таргетните стойности на кръвното налягане. Това е изключително лош факт, защото води до деменция, когнитивни дисфункции и бъбречна недостатъчност в дългосрочен план, посочи проф. Богов.

В артериалната хипертония най-рисковият фактор за развитието ѝ е възрастта. Процентът на хипертониците е една трета от населението над 18 години. 2/3 от възрастните хора също са хипертоници. В България се наблюдава увеличение на относителния дял на децата с високо кръвно. Тази тревога е голяма, защото възможността да се развият усложнения в ранна възраст е голяма.  

Основният фактор е повишаване на процента на децата с наднормено тегло и затлъстяване, тъй като има пряка корелация между телесното тегло и стойностите на артериалното налягане, обясни проф. Йото Йотов.  

Най-добрият начин от немедикаментозните средства за постигане на намаляване на артериалното налягане е да се намали телесното тегло.

Стигаме и до стреса и кръвното налягане. Ако можем да бъдем сигурни в стойностите на артериалното си налягане, в нивото на стреса никога не сме убедени, защото то няма как да се измери.

Проф. Йотов обясни, че когато нещо трудно се измерва, трудно може да се каже как то въздейства върху определени параметри.

Под стрес всеки разбра различни неща. Стресът има различни страни. По отношение на артериалната хипертония по-голям ефект имат параметрите, които могат да бъдат измерени, които са свързани с повишеното нервно напрежение, каквито са социалната изолация, ниските доходи, посочи проф. Йотов.

Хипертонията оказва и влияние върху умствената ни работоспособност.

Когато говорим за контрол на артериално налягане, говорим за когнитивен дефицит, за интелектуален спад в най-началните му фази. Да запазим своята умствена работоспособност, се оказва най-трудно. От грижата за всички органи, мозъкът най-трудно с поддава на защита, коментара проф. Трайков.

Добрата новина е, че мозъкът има и доста големи компенсаторни възможности.

Но ако стресът води до покачване на артериалното налягане, то мозъкът също ще пострада, обясни проф. Трайков.

Той посочи още, че трябва да знаем, че със сигурност от компютърни игри не се поумнява, защото мозъкът поумнява, когато дадена функция допринася невроните да се разклонят повече, а компютърните игри не помагат това да се случва.

Още по темата - чуйте в звуковия файл.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10
Силвия Георгиева

Предизвикателствата пред общините: проектите, системата за отпадъци, преходът към еврозоната

През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..

публикувано на 10.01.25 в 17:06

Как производители и купувачи посрещат повишаването на цените на хляба?

С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..

публикувано на 10.01.25 в 16:53
Посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански

Сигурността в Европа ще е основният приоритет на полското председателството на Съвета на ЕС

На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..

публикувано на 10.01.25 в 16:11
Елена Телбис б БНР-Радио София

Насилието над жени в моноспектакъла "Prima Facie" на актрисата Елена Телбис

Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Защо държавата трябва спешно да компенсира небитовите потребители на електроенергия?

Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...

публикувано на 10.01.25 в 15:20
Георги Киряков

Георги Киряков: А върху каква проектоуправленска програма преговарят партиите?

Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..

публикувано на 10.01.25 в 14:54