Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За какво ще бъдат похарчени общинските средства през 2020 г.

Новите приоритети в бюджета на Столичната община

Снимка: архив
Бюджетът на Столичната община е предвидено да бъде в размер на 1.7 млрд. лева. Сумата не е окончателна, очаква се в процеса на обсъждане тя да нарасне, коментира кметът на Столичната община Йорданка Фандъкова. В момента проектобюджетът се обсъжда в комисиите на общинския съвет и се очаква да бъде гласуван на заседание в началото на февруари 2020 година. 

Очакваните собствени приходи са в размер на 778 млн. лева, а се предвижда и 46 млн. лв. да бъдат събрани в повече от данъци и такси, след увеличението на данъка за старите автомобили и данъка за възмездно придобито имущество. 

Първата основна задача в капиталовата програма е насочване на средства за инвестиции в кварталите - за улици, тротоари, паркинги, детски училища, транспорт, възстановяване на паркове.

Втората основна задача е увеличението на заплатите с най-малко 10% на работещите медицински сестри в общинските детски и училищни заведения, учители и социални работници, на работещите в транспортните дружества и общинските театри. Най-голямо ще бъде увеличението във възнагражденията на медицинските сестри

Модернизацията на градския транспорт и прилежащата му инфраструктура е приоритет на общината. Над 170 млн. лв. са предвидените средства в бюджета на Столичната община за обновяването пътната инфраструктура и над 134 млн. лева за подобряване на градския транспорт.

Метрото, разбира се, остава приоритет, като именно през 2020 г. ще бъде пусната в експлоатация третата линия на подземната железница. Друг приоритет е реконструкцията на вътрешнокварталната мрежа, за което са заложени 10 млн.лв.

Предстои да бъде ремонтиран и последният участък от бул.„България“ - от „Тодор Каблешков“ до Околовръстния път. Реконструкция на няколко трамвайни трасета се предвижда през 2020 г. - по булевардите „Цар Борис III“, „Тотлебен“, а също и по „Скобелев“. Ще бъдат подменени и голяма част от превозните средства от градския транспорт.

Все по-усилено се работи в посока на обособяването на нискоемисионни зони в София, което е в пряка зависимост с изградената система за видеонаблюдение, която в момента има отношение най-вече за движението на превозните средства от градския транспорт.

Малко над 48 млн.лв. са включени в проектобюджета за 2020 г. за социални дейности. Сред тях са разходите за поддръжката на социалните домове, бюрата за социални услуги, трапезариите и програмата „Асистент за независим живот“. Средствата са увеличени спрямо 2019 г., но и през настоящата година се планира разкриването на нови социални услуги в Столичната община. Сред приоритетите са разработването на услуги и програми, които да повишат благосъстоянието на децата и хората в риск и тез с увреждания. Зам.-кметът по социалните дейности Албена Атанасова коментира, че новите социални услуги ще са 9

Строителството също е основно перо в бюджета. 61.4 млн. лева са предвидените средства. Ще бъдат построени общо 16 детски градини. 9 от тях ще бъдат изградени със собствени средства. 9 училища ще бъдат разширени, а в 4 от тях са планирани физкултурни салони.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56