Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви са ранните симптоми и причините за левкемията?

Доц. Бранимир Спасов: Не всяко подуване на лимфен възел означава онкозаболяване

Ако лимфният възел е уголемен повече от месец и не е болезнен, трябва да се направи биопсия, съветва специалистът

Доц. Бранимир Спасов
Снимка: hematology.bg

Съвременните постижения в лечението на онкохематологични заболявания и възможностите за достъп на пациентите до модерно лечение позволяват трайна ремисия. При острата лимфобластна левкемия, например, която е най-често срещаното онкологично заболяване при децата, благодарение на съвременното лечение, в над 80 процента от случаите се постига напълно излекуване. От края на 2019 година НЗОК заплаща напълно един от най-съвременните медикаменти за лечение на тежкото заболяване и при деца, и при възрастни - аспарагиназа. Медикаментът разгражда и намалява нивата на аминокиселината аспарагин в кръвта, от който имат нужда раковите клетки и затова при понижаването му, те умират. 

Защо при възрастните процентът на напълно излекуваните пациенти е значително по-нисък, имат ли значение начинът на живот и профилактиката, какви са ранните симптоми и какво представлява лечението - отговите потърсихме от доц. д-р Бранимир Спасов, специалист по вътрешни болести и клинична хематология, директор на Националната специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания и председател на Българското медицинско сдружение по хематология: 

Националната специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания"Българските пациенти с онкохематологични болести имат достъп до множество иновативни медикаменти и здравни технологии, в това число стволово-клетъчната трансплантация. Преди повече от 20 години у нас се провежда първата такава трансплантация, като за 20 години технологията се е променила драматично - намалена е смъртността, подобрена е ефективността и са намалени усложненията, които съпътстват тази манипулация. Но бързам да подчертая, че стволово-клетъчната трансплантация не е панацея. Това е технология, която е свързана с определени рискове и понякога завършва с неблагоприятен финал". 

В по-голямата част резултатите са успешни, посочи специалистът. Симптомите на онкохематологичните заболявания често са скрити. Удачно е веднъж или два пъти в годината всеки да направи изследване на пълна кръвна картина, която би дала представа дали има заболяване. Ако човек има вирусно или инфекциозно заболяване, е възможно да има изменения. Те трябва да се нормализират до 10-20 дни след боледуването. 

Заболяванията на кръвта често протичат подмолно

Един от симптомите е нощното изпотяване, но само ако става дума за обилно изпотяване, което налага смяна на бельото. Сред другите симптоми е лесната умора и подуването на лимфни възли. Но това не винаги означава онкологично заболяване. 

"Притеснително е, ако има подуване на лимфни възли повече от месец. Тогава трябва да подходим към биопсия на лимфния възел, да се види под микроскоп има ли повод за притеснение или не. По-добре лимфният възел да боли - ако не боли, би могло да е онкохематологично заболяване".

Специалистът уточни, че е необходимо да бъде изваден целият лимфен възел или да не направи т. нар. екстезионна биопсия, за да бъде направена цялостна оценка на възела, а не на част от него, каквато е била практиката в миналото. 

Успеваемостта на лечението на възрастните пациенти е по-ниска, отколкото при децата

Пикът на заболяването при възрастните пациенти е над 50 години, посочи доц. Спасов. Категорично до момента е доказано, че сред факторите за развитие на болестта е тютюнопушенето, но oт голямо значение са и генетичните фактори. 

"Има две причини - децата нямат много придружаващи заболявания, каквито имат възрастни пациенти. Освен това детският организъм има регенераторни функции, а при възрастните с всяка година се натрупват все повече генетични изменения, каквито няма при децата. Освен това, при децата се прилагат интензивни схеми на лечение, които няма как да бъдат прилагани при възрастните, тъй като те по-бавно се възстановяват". 

Националната специализирана болница за активно лечение на хематологични заболяванияВажна част от терапията, най-вече на пациентите, на които се извършва стволово-клетъчна трансплантация, е психологическата подкрепа, тъй като тези пациенти прекарват дълго време преди и след процедурата изолирани от близките си. Затова от месец август 2019 година в Националната специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания отвори врати звено за психологическа подкрепа на болните и техните близки. 

Още за диагностиката и лечението на онкохематологичните заболявания - чуйте в интервюто с доц. д-р Бранимир Спасов!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Май - месец за подкрепа на българското образование

Месец май е месецът на образованието в България , но освен празници, учениците ни имат нужда от образование, което ги подготвя за живота в 21. век. Българските училища, с малки изключения, са все още далеч от това да предлагат съвременно качествено образование, смятат от "Заедно в час". Неправителствената организация през целия месец..

публикувано на 09.05.24 в 19:24

Помагайки на българите по света да се върнат у нас, помагаме на България

На последното издание на най-големия форум за българи зад граница: "Кариера и живот – защо в България?", който се проведе в Берлин, организаторите от платформата "Bulgaria Wants You" проведоха онлайн анкета, чиято цел бе да обобщи профила на посетителите, причините за заминаването им и възможностите за тяхното завръщане в родината. "..

публикувано на 09.05.24 в 17:40

Чатботът Краси ще упътва посетителите на Софийския фестивал на науката

14-ото издание на Софийския фестивал на науката ще се проведе от 9 до 12 май 2024 г. в София Тех Парк. Фестивалът предлага достъпни и забавни събития, които разкриват как чудесата на науката и най-новите проучвания от целия свят обогатяват живота ни, обясняват познатите явления от ежедневието ни и носят надежди за бъдещето на човечеството...

публикувано на 09.05.24 в 16:43
Адриан Николов

Лек спад на неравенството у нас, всеки десети работещ е беден

Бедността у нас лека намалява през 2023 г., а неравенството в доходите се свива. И двете констатации са следствие от повишаването на пенсиите, от една страна, и на заетостта, от друга. Подобренията обаче са бавни, а политическият хаос обещава да забави с години фундаменталната промяна на социалната система, която има реален потенциал да..

публикувано на 09.05.24 в 15:45

Седмо издание на наградите "Златни патета"

Наградите "Златни патета" 2024 г. ще бъдат раздадени за седма поредна година на официална церемония в средата на месец май, като те  подкрепят прогресивната българска музика. Публиката определя кои ще са победителите, като гласува онлайн в специално създадената платформа . Гласуването в ежегодната кампания "Златни патета" вече започна. Графа,..

публикувано на 09.05.24 в 15:05

Денят на Европа и мирът

Теодор Стойчев е ръководител на Бюрото на Европейския парламент (ЕП) в България. По случай 9 май, Денят на Европа той беше гост в предаването "Радиокафе". Стойчев сподели, че обединението на европейските държави в Евросъюз е цяло чудо, въпреки противоречията, противопоставянето и войните, които те са имали помежду си в исторически план...

публикувано на 09.05.24 в 14:51
Петя Андасарова с водещия на

За музиката, театъра и инфлуенсърството като отговорност към младите хора

В предаването "Добър вечер, София" се срещаме с Петя Андасарова. Тя е само на 23 години, но вече е успешен артист. В артистичната сфера, в която навлиза още от ранните си години тя вече има свой широкоспектърен образ. Като ученичка в 5 клас първо се докосва до музиката и има желание да пее. Записва се към вокалната група на  32 СУ "Св...

публикувано на 09.05.24 в 14:10