Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Димитров, „Музикаутор“: Все още от повечето събития не се превеждат авторски възнаграждения

Иван Диимитров
Снимка: БГНЕС

Благодарение на колективните сдружения „Музикаутор“ и “Сцена Музика”, Министерството на културата одобри нова тарифа за авторски възнаграждения от концерти за български музиканти и техните издатели. Така потенциално се появява още един гарантиран приход за родните артисти.

Въпреки това у нас остават много от по-малките събития, които остават непокрити по отношение на авторските права, от „Музикаутор“ засега са успели да лицензират по-големите сценични прояви, които се провеждат в големите зали. „Но това са не повече от 15% от събитията в България“, отбеляза пред Радио София изпълнителният директор на „Музикаутор“ Иван Димитров. Приходите от уредените прояви бързо се разпределят на изпълнителите и авторите, увери той. „Битката сега е да обхванем и останалата част от пазара.“

Събитията вече са разделени на категории: такива, които са с вход и такива, които са безплатни (с рекламна цел или организирани от общините, например), както и в зависимост от мястото на изпълнение (мащаба), допълни Димитров.

Предвиждат се механизми за браншова отстъпка от тарифата за авторски възнаграждения от концерти в максимален размер на 20%. От нея ще могат да се възползват членовете на Сдружението “Сцена музика”, защото работата с тях предполага по-надежден начин на лицензиране на събития.

От „Музикаутор“ отправят покана и към Общините и читалищата - организатори на творчески изяви за сключване на споразумение с възможност за ползване също на 20-процентна отстъпка. 

Нов, важен момент се явява включването на така наречените тикетинг агенции - разпространители на билети. Тяхната роля ще бъде на важен балансьор в отношенията промоутър-артист. 

Определянето на тарифа за авторски възнаграждения от концерти е първата стъпка от предстоящи проекти на „Музикаутор“ и “Сцена музика”. За оптимизация на процеса вече се разработва онлайн платформа, достъпна за заинтересованите страни. 

Полагат се усилия в посока пресичане на порочни практики на организатори на събития, избягващи плащането на задължения, включително и към държавата. 

Освен това „Музикаутор“ търси механизъм да отказва издаване на лиценз за компании - еднодневки. Такива, създадени за провеждане на събития, но всъщност източващи фирми. По този начин те не са давали възможност да се изплатят предвидените възнаграждения. 

Целта на всички тези мерки е подкрепа на българската, авторска музика. А нейните създатели сякаш повече от всякога се нуждаят от гарантирани приходи. 

Още по темата - в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Още по темата

Представиха новата тарифа за авторски възнаграждения от концерти

Изминалите месеци поставиха българските музиканти и организаторите на концерти в изключително сложна ситуация. Събитията на живо пред публика в страната бяха спрени, а секторът се нуждае от подкрепа и различни мерки.  Организациите..

публикувано на 09.06.20 в 16:28
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хеликоптер на ВВС облита района на инцидента в Елин Пелин

Малко преди 9 ч. хеликоптер на Военновъздушните сили започна облитане на района на инцидента в Елин Пелин. Така наречените бронирани военни машини "котки" също влизат в периметъра, вероятно за да направят пореден опит да огледат ситуацията. Министърът на..

публикувано на 26.07.24 в 10:16

Каква е разликата между инфлуенсър, журналист и пропагандатор

С младия актьор, ютюбър, влогър и граждански активен лъв Стефан Попов-Чефо не ви срещаме за пръв път. Той е на 30 и се изявява по най-различни обществено значими, културно-политически теми, за да приобщава най-различни хора към идеи, ценности,..

публикувано на 26.07.24 в 09:53

Стефан Виет – за предизвикателството да се придвижваш в София с инвалидна количка

Голяма част от инфраструктурата в София не е достъпна за хора с двигателни проблеми и придвижването е предизвикателство, сподели пред Радио София студентът Стефан Виет. Той страда от Остеогенезис инперфекта, по познато като “стъклени кости”...

публикувано на 25.07.24 в 18:16
Снимката е илюстративна

Спорове в СОС заради оборудването и обзавеждането на детски градини в район "Изгрев"

Оборудването и обзавеждането за няколко нови и разширения на съществуващи детски градини в район „Изгрев“ предизвика спорове между общинските съветници от коалиция „ГЕРБ-СДС“ и „Продължаваме промяната-Демократична България“ (Спаси София). Несъгласието..

публикувано на 25.07.24 в 17:14

Делегати от над 130 държави ще обсъждат в София иновациите в подкрепа на климата

На 1 август 2024 г., Стопанският факултет и Националният център за полярни изследвания към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ организират научна конференция „Наука и иновации в подкрепа на климата, устойчивостта и гражданите - от местни..

публикувано на 25.07.24 в 16:27
Вили Лилков

Предлагат до 35% от капитала на шест столични общински дружества да бъдат търгувани на фондовата борса

До 35% от капитала на "Топлофикация София" ЕАД, "Център за градска мобилност" ЕАД, "Столичен автотранспорт" ЕАД, "Столичен електротранспорт" ЕАД, "Метрополитен" ЕАД и "Софинвест" ЕАД да бъдат търгувани на фондовата борса. Такова предложение отправят..

публикувано на 25.07.24 в 15:43
Аксел Добрева

От приложните изкуства в София до Сорбоната

В предаването “Добър вечер, София“ се срещаме с младата, талантлива и амбициозна Аксел Добрева. Тя следва мечтите си без да спира и те я отвеждат не къде да е, а в Сорбоната - Париж, където в момента е студентка по изкуства. Аксел Добрева..

публикувано на 25.07.24 в 15:19